Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen mielestä investointeja pitäisi arvioida turvallisuus edellä, mutta nyt päätöksentekoa ohjaa liiaksi taloudellinen näkökulma. Hän korostaa, että EU:ssa on laajasti huolta kriittisen infran ja huipputeknologian omistuksesta.
– Suojelupoliisi on toistuvasti varoittanut investoinneista, joilla on kytköksiä autoritaarisiin maihin. Tässä tapauksessa yhteys Kiinaan on selvä. Kyllä silloin täytyy olla tarkkana ja myös huolissaan, Ranne sanoo Yle Uutisten haastattelussa.
Ranteen mukaan Suomen turvallisuusviranomaiset ovat nostaneet esiin riskejä, jotka liittyvät muun muassa tiedonhankintaan, kyberturvallisuuteen ja kolmansien maiden tiedustelulainsäädäntöön. Hänen mukaansa datakeskusten kautta käsiteltävä tieto voi altistua väärinkäytöksille.
– Kyllä minä suoraan sanoen harkitsisin Lahtena hyvin tarkkaan tämän edistämistä. Erityisesti pysyvästi muuttuneessa turvallisuusympäristössä on tärkeää, että investoinnit vahvistavat taloutta ja turvallisuutta.
Valtiolle oikeus estää turvallisuutta uhkaavat hankkeet
Ministeri huomauttaa, että Suomeen on muodostumassa laaja datakeskusverkosto ilman kattavaa turvallisuusarviointia. Hän pitää ongelmallisena sitä, että hallitus ei ollut tietoinen Lahden hankkeesta ennen julkisuutta.
Ranteen mielestä kuntien tulisi olla velvoitettuja kuulemaan turvallisuusviranomaisia ennen vastaavien investointien hyväksymistä. Hän katsoo, että valtiolle pitäisi antaa mahdollisuus estää hankkeita, jos viranomaiset arvioivat niiden vaarantavan kansallista turvallisuutta.
– Tästä pitäisi olla lainsäädännössä sitova velvoite. Siten pystyisimme valtakunnallisella tasolla muodostamaan tilannekuvan nimenomaan kansallisen turvallisuuden näkökulmasta.
Datakeskuksen on määrä valmistua vuoden 2027 loppuun mennessä.