Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Ranne kyseenalaistaa TikTokin datakeskuksen: ”Yhteys Kiinaan on selvä”

09.04.2026 |18:50

Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne arvioi, että Lahteen rakenteilla oleva TikTokin datakeskus herättää turvallisuushuolia sen kiinalaistaustan vuoksi. Ranteen mukaan suojelupoliisi on toistuvasti varoittanut investoinneista, joilla on yhteyksiä autoritaarisiin maihin.

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen mielestä investointeja pitäisi arvioida turvallisuus edellä, mutta nyt päätöksentekoa ohjaa liiaksi taloudellinen näkökulma. Hän korostaa, että EU:ssa on laajasti huolta kriittisen infran ja huipputeknologian omistuksesta.

– Suojelupoliisi on toistuvasti varoittanut investoinneista, joilla on kytköksiä autoritaarisiin maihin. Tässä tapauksessa yhteys Kiinaan on selvä. Kyllä silloin täytyy olla tarkkana ja myös huolissaan, Ranne sanoo Yle Uutisten haastattelussa.

Ranteen mukaan Suomen turvallisuusviranomaiset ovat nostaneet esiin riskejä, jotka liittyvät muun muassa tiedonhankintaan, kyberturvallisuuteen ja kolmansien maiden tiedustelulainsäädäntöön. Hänen mukaansa datakeskusten kautta käsiteltävä tieto voi altistua väärinkäytöksille.

– Kyllä minä suoraan sanoen harkitsisin Lahtena hyvin tarkkaan tämän edistämistä. Erityisesti pysyvästi muuttuneessa turvallisuusympäristössä on tärkeää, että investoinnit vahvistavat taloutta ja turvallisuutta.

Valtiolle oikeus estää turvallisuutta uhkaavat hankkeet

Ministeri huomauttaa, että Suomeen on muodostumassa laaja datakeskusverkosto ilman kattavaa turvallisuusarviointia. Hän pitää ongelmallisena sitä, että hallitus ei ollut tietoinen Lahden hankkeesta ennen julkisuutta.

Ranteen mielestä kuntien tulisi olla velvoitettuja kuulemaan turvallisuusviranomaisia ennen vastaavien investointien hyväksymistä. Hän katsoo, että valtiolle pitäisi antaa mahdollisuus estää hankkeita, jos viranomaiset arvioivat niiden vaarantavan kansallista turvallisuutta.

– Tästä pitäisi olla lainsäädännössä sitova velvoite. Siten pystyisimme valtakunnallisella tasolla muodostamaan tilannekuvan nimenomaan kansallisen turvallisuuden näkökulmasta.

Datakeskuksen on määrä valmistua vuoden 2027 loppuun mennessä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä

04.04.2026 |09:48
Suomen uutiset logo

Wille Rydman varoittaa TikTok-datakeskuksiin liittyvistä uhkakuvista: ”Kiinalaisia datakeskuksia on maailmalla hyödynnetty kyseenalaisiin tarkoituksiin”

12.05.2025 |12:08

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04
6.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
7.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
9.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää