

Reijo Hongisto: Poliisien sivutyöt lisäävät turvallisuutta
Perussuomalaisten poliisikansanedustaja Reijo Hongisto kannattaa poliisiylijohtaja Mikko Paateron esitystä poliisien sivutöistä.
Paatero esitti keskiviikkona Savon Sanomissa, että poliiseille pitäisi antaa lainmuutoksella mahdollisuus sivutöihin esimerkiksi portsareina, taksikuskeina tai järjestyksenvalvojina julkisissa kulkuneuvoissa ja yleisötilaisuuksissa.
Paatero arvioi, että poliisit itse haluaisivat tehdä näitä sivutöitä, yritykset hyötyisivät poliiseista ja yhteiskunnalle olisi edullista, kun ykityisyritykset maksaisivat poliisien palkkoja, vaikka nämä velvoitettaisiin toimimaan poliiseina tarpeen tullen myös sivutyöpaikallaan.
Poliisi hyötyi sivutöistä
Hongisto muistelee, että hänen aloittaessaan poliisin työtä 1980-luvun puolivälissä poliisit tekivät usein sivutöitä juuri taksikuskeina tai portieereina. Siihen antoi hyvän mahdollisuuden poliisien vuorotyö, toisaalta myös heikot palkat kannustivat siihen. Mutta sivutöistä oli hyötyä myös poliisin työssä.
– Poliisit saivat näissä töissään runsaasti tietoa, jota saattoi hyödyntää myös poliisin tutkimuksissa, Vimpelissä Pohjanmaalla asuva Hongisto kertoo.
Eikö taksikuskilla ole vaitiolovelvollisuus?
– On tietysti – mutta silloin, kun puhutaan rikoksista, uhataan puukolla tai suunnitellaan huumekauppoja, asiaan voidaan puuttua, Hongisto tarkentaa.
Poliisit ovat myös kulkeneet maksutta julkisissa liikennevälineissä. Hongisto muistelee kulkeneensa opiskeluaikanaan etelästä Pohjanmaalle junassa virkapuku päällä. Ensin tehtiin virkatoimet eli käveltiin juna päästä päähän.
– Se rauhoittaa junaa kummasti – pullot pannaan piiloon ja harvoin tapahtuu kummempaa. Joskus tulee konduktööri pyytämään virka-apua ja sitä tietysti annetaan. Virkapukuisella poliisilla on rauhoittava vaikutus, Hongisto kertoo.
Pääkaupungissa ongelma
Helsingissä poliisit ovat saaneet kulkea HSL:n kulkuneuvoissa ilmaiseksi, kunhan ovat puuttuneet tarvittaessa rauhattomuuksiin ja rikoksiin. Yllättäen juuri poliisihallitus on vaatinut useaan otteeseen käytännön lopettamista.
– Olen seurannut asiasta käytyä keskustelua huolestuneena sosiaalisen median kautta. Poliisit ovat olleet huolissaan siitä, otetaanko tämä oikeus pois. Kysynkin, ovatko poliisihallitus ja ylijohtaja Paatero tässä eri linjoilla? Hongisto kysyy.
– Poliisien läsnäolo raitiovaunuissa ja metroissa parantaa yleistä turvallisuutta, eikä se ole keneltäkään pois. Tätä pitäisi päinvastoin lisätä – kuitenkin niin, ettei sillä korvata poliisin normaalia määrärahoista riippuvaa toimintaa, Hongisto linjaa.
Hiertänyt jo vuosia
Savon Sanomien mukaan poliisien matkustusoikeus HSL:n välineissä on hiertänyt poliisien ja poliisihallituksen välejä vuosia. Paatero, joka johtaa poliisihallitusta, taas katsoo, että jos poliisit saavat matkustaa julkisissa välineissä vapaasti, kyse olisi joukkoliikennepartioinnista ja samalla pitäisi tasapuolisuuden nimissä avata sivutyöasia muutenkin koko Suomessa.
Asiaan liittyy myös kysymys poliisien intressiristiriidoista ja jaksamisesta. Väsyykö poliisi öisissä sivutöissään niin, että terävyys varsinaisissa virkatöissä häiriintyy?
Savon Sanomien mukaan korkein hallinto-oikeus ja eduskunnan oikeusasiamies ovat linjanneet, ettei poliisi voi virkatyönsä ohessa olla ravintolan vartija, taksinkuljettaja, rikostoimittaja tai perintäalan toimija tehtäviin kuuluvan intressiristiriidan vuoksi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Valtaako teksasilainen ilmastopolitiikka alaa myös Euroopassa? – Yhdysvaltojen asiantuntijat Markku Ruotsila ja Risto E.J. Penttilä pohtivat Trumpin kauden vaikutuksia maailmalle
Kansanedustaja Laura Huhtasaaren emännöimässä Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa vieraina ovat Yhdysvaltoihin perehtyneet dosentti Markku Ruotsila sekä tohtori ja politiikan tutkija Risto E.J. Penttilä. Kolmikko pohdiskelee ohjelman avausjaksossa, mitä Donald Trumpin alkaneella presidenttikaudella maailmassa tulee tapahtumaan sekä mitä seurauksia Suomelle tulee.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Maahanmuuttajien työttömyys rasittaa Suomen kuntien taloutta – Närpiön työttömistä yli 65 % ulkomaalaistaustaisia
Ajatuspaja Suomen Perustan päivitetty tutkimus osoittaa, että maahanmuuttajien heikko työmarkkina-asema ja korkea työttömyys ovat ongelma kunnissa ja kaupungeissa etenkin pääkaupunkiseudulla. Maahanmuuttajien osuudet kuntien työttömistä ovat kuitenkin suuria myös muualla Suomessa.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.