Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Riikka Purra toistaa kantansa: En kannata Palestiinan tunnustamista

22.05.2025 |10:08

Yle ja STT väittivät hiljattain, että Riikka Purran ja perussuomalaisten linja Gazan suhteen on jäänyt epäselväksi. Purra oikoo väitteitä X:ssä.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kysyy, kuinka usein kanta asiaan pitäisi kertoa medialle.

– Googlaamalla löytää useita mainintoja siitä, että en kannata eikä perussuomalaiset kannata Palestiinan tunnustamista.

Hamas pois valtarakenteista

Purra ihmettelee, miksi asia olisi nyt muuttunut.

– Palestiinan tunnustaminen ei ole ajankohtaista eikä se olisi minkäänlainen ratkaisu edelleen valitettavasti kärjistyvään tilanteeseen, vaikka näin jostain syystä halutaankin uskoa. Palestiinan itsenäistyminen ja Hamasin ja Israelin sotatoimet ovat kaksi eri asiaa.

– Sen sijaan on helppo olla sitä mieltä, että aseellisen toiminnan on loputtava ja aikaan on saatava tulitauko, humanitaarinen apu perille, panttivangit vapauteen, Hamas pois valtarakenteista. Sitten on aika rauhanneuvotteluiden.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Lääkärit ilman rajoja -järjestön Gazan työntekijät The Atlanticin haastattelussa: ”Tiesimme, että Hamas oli läsnä”

04.04.2025 |09:26

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan

27.02.2026 |19:51
8.
Suomen uutiset logo

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa

28.02.2026 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää