Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Mielipide: Rasismikeskustelussa unohdettu ääriliikkeiden pääkohde

27.06.2024 |11:03

Oulun puukotustapausten johdosta eduskunnassa käytiin maanantaina 24.6. värikäs keskustelu yhdenvertaisuudesta, tasa-arvosta ja syrjimättömyydestä. Ääriliikkeiden viharikoksista on syytäkin keskustella, vaikka vihervasemmistolainen näkökulma asiaan onkin varsin suppea.

Kaikenlainen fyysinen ja henkinen väkivalta on ehdottoman tuomittavaa. Motiivista riippumatta.

Viime viikkojen hirvittävien maahanmuuttajataustaisiin kohdistuneiden tekojen lisäksi on tärkeä muistaa myös juutalaisten merkittävästi heikentynyt turvallisuustilanne Hamasin terrori-iskun käynnistämän Gazan sodan alkamisesta lähtien. Ääri-islamistinen sekä molemmat, äärioikeistolainen ja äärivasemmistolainen terrori, kohdistuvat vahvasti heihin. Hamas on kehottanut kannattajiaan iskuihin juutalaisia vastaan ympäri maailman. Viimeksi sunnuntaina sytytettiin tuleen kaksi synagogaa Venäjällä. Arveluiden mukaan Isisin toimesta.

On surullista, että myös Suomessa tämä pieni vähemmistö joutuu jatkuvasti pelkäämään henkensä edestä, pyytämään poliisin suojelua, sulkemaan synagogan vierasryhmiltä ja harkitsemaan koulun sulkemista. Palestiina-mielenosoituksissa toistellaan Hamasin iskulausetta ”From the river to the sea, Palestine will be free”. Eli vaaditaan Israelin valtion pyyhkimistä pois maailmankartalta. Myös nuoret ja lapset joutuvat kouluissa huutelun ja uhkailujen kohteeksi. Tällaista ei voi mitenkään perustella Palestiina-aktivismina. Kyse on yksiselitteisesti antisemitismistä. Juutalaisten, kuten kaikkien muidenkin, on saatava elää Suomessa pelkäämättä lastensa puolesta.

Onneksi Orpon hallitus ei ole unohtanut heitäkään, kuten hallituksen viime syksyn rasismitiedonannosta ilmenee:

“Ehkäistään vihatekoja juutalaisia, muslimeja, kristittyjä ja muita uskontoryhmiä kohtaan. Kriminalisoidaan holokaustin kielto. Vainojen uhrien muistopäivää ryhdytään viettämään kansainvälisen käytännön mukaisesti. Selvitetään mahdollisuudet ainakin natsismin ja kommunismin symbolien käyttämisen kriminalisointiin, kun niitä käytetään aatteiden edistämistä tavoitellen.”

Kaisa Garedew
kansanedustaja (ps)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
2.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
5.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
6.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
7.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
8.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59
10.
Suomen uutiset logo

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – ” Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”

07.02.2025 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää