

SU
Tynkkynen: Juutalaisvastaisten oppimateriaalien tukeminen EU-varoista loputtava
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen esittää yhdessä hollantilaisen ja romanialaisen meppikollegansa kanssa 20 miljoonan euron jäädytystä EU:n tukeen palestiinalaisalueille ensi vuoden talousarviosta.
– EU-rahoitusta saavien valtion virkamiesten laatimissa palestiinalaiskoulujen oppimateriaaleissa on ollut väkivaltaan kannustavia, antisemitismiä levittäviä ja vihaan yllyttäviä sisältöjä, mihin Euroopan parlamentti on toistuvasti vaatinut puuttumaan, Sebastian Tynkkynen perustelee esitystään.
”Tämä on sitä rasisminvastaista työtä”
Tynkkynen nostaa esiin Hamasin lokakuun 7. päivän iskut Israeliin. Yli tuhat kuolonuhria vaatineissa iskuissa Hamas-terroristit raiskasivat ja tappoivat silmittömästi viattomia naisia, lapsia ja miehiä. Edes pienet vauvat eivät olleet suojassa näiltä hirviömäisiltä teoilta.
– Tällaisiin tekoihin ei pysty, ellei ole pahasti aivopesty terroristisella ja ääri-islamistisella propagandalla. Juutalaisvastaista maailmankuvaa iskostetaan palestiinalaisiin jo lapsesta alkaen. Yhtään euroakaan EU-rahaa ei saa antaa tämän tyyppisten sisältöjen edistämiseen. Tämä on sitä rasisminvastaista työtä, josta ei vasemmiston kuule puhuvan, toteaa Tynkkynen.
Oppimateriaali ja opetus uusiksi
Tynkkysen esityksen mukaan jäädytetyt rahat voitaisiin vapauttaa vasta, kun palestiinalaishallinto on uudistanut oppimateriaalit ja opetusohjelmansa UNESCOn standardien mukaiseksi.
Euroopan parlamentti äänestää ensi vuoden budjettiin jätetyistä muutosesityksistä syksyllä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-tuki palestiinalaisalueet antisemistismi oppimateriaali EU-parlamentti Hamas Israel Sebastian Tynkkynen Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hamasin alainen Gazan terveysministeriö myöntää kuolinlukujensa perustuvan epätäydellisiin tietoihin – kuolleiden miesten lukumäärä lähes olematon

Vasemmisto marssi vappuna punalippujen alla vaatien vallankumousta – kulkueesta kuului juutalaisvastaista huutoa ja vaatimuksia Israelin valtion hävittämisestä

Yhdysvaltojen yliopistomielenosoituksia suunniteltu kuukausien ajan – taustalla häärivät hämärät järjestöt

Mielipide: Rasismikeskustelussa unohdettu ääriliikkeiden pääkohde
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Kuvitelkaa demarien Nasima Razmyar sisäministerinä – rajat auki, suut kiinni ja lisää turvapaikanhakijoita suomalaisten elätettäväksi
Pääministeripuolueena SDP:n ja Nasima Razmyarin toimintalinja olisi selvä: vihapuheesta vankilaan – mutta laittomasta maassaoleskelusta palkinto. Suomalaisille rajat sananvapauteen – mutta ei rajoja maahanmuutolle. Ja jos kritisoisit Razmyaria, joutuisit maksamaan kunnianloukkauksesta korvauksia, kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa.

AKT-pamppu Ismo Kokon mielestä bussiliikenne pysähtyisi ilman maahanmuuttajia – PS:n Grönroosilta tyly kuitti: ”AKT:n kaverilla kysynnän ja tarjonnan perusasiat hukassa”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos selventää mamutusta komppaavalle ay-pomo Ismo Kokolle, että toki Suomessa bussit liikkuisivat aivan hyvin myös ilman maahanmuuttajia, tällöin vain kuljettajien palkat olisivat hieman korkeammat kuin nyt.

Tukala helle jatkuu – Ministeri Kaisa Juuso: ”Viilennyksestä on nyt huolehdittava erityisesti vanhusten asumisyksiköissä”
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Ranska avaamassa ovea uusille tulijoille – pelkkä palestiinalaisuus riittää nyt turvapaikan perusteeksi
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

EVA:n tutkimus paljastaa arvomuutoksen: Suomalaiset kallistuvat oikealle, identiteettipolitiikka ei enää vetoa kansaan kuten ennen
Elinkeinoelämän valtuuskunnan tuore arvo- ja asennetutkimus osoittaa, että suomalaisten asenteet ovat siirtyneet selvästi oikeistolaisempaan suuntaan kuluneen vuosikymmenen aikana. Suomalaisista noin puolet (49 prosenttia) asemoi itsensä poliittisesti oikealle, vajaa kolmannes vasemmalle (31 prosenttia) ja viidesosa (19 prosenttia) keskelle.