

Kuvituskuvaa. Kuvan henkilöt eivät liity juttuun. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rikkooko Kempele vammaispalvelulakeja? – Omaishoitajat tekivät joukkokantelun lastensa kohtelusta
6-vuotiaan Aatu-pojan äiti Marianna on yksi niistä omaishoitajista, jotka tekivät joukkokantelun Pohjois-Suomen aluehallintovirastoon Kempeleen kunnan toimista.
Älyllisesti kehitysvammaisella ja vaikeasti kuulovammaisella Aatulla, 6, olivat molemmat jalat kipsissä kuukausien ajan hänen olleessaan nelivuotias. Viisivuotiaana Aatu oli korvaleikkauksessa. Hän sai epilepsiakohtauksia öisin. Marianna-äiti oli valmiustilassa päivisinkin, koska Aatulta puuttui vaarantaju.
Marianna haki toistuvasti korotettua omaishoidon tukea, muttei saanut päätöstä.
– Virkailija ilmoitti, että tekemäni hakemukset olivat hukkuneet. Myös tiedot lapsen kehitysvammaisuudesta olivat hävinneet tiedostoista.
Marianna on yksi niistä omaishoitajista, jotka elokuussa 2016 tekivät joukkokantelun Pohjois-Suomen aluehallintovirastoon. Kantelun mukaan Kempeleen kunta olisi rikkonut lakeja sekä syrjinyt vammaisia ja kroonisesti sairaita lapsia sekä heidän omaisiaan.
Nyt kantelu on selvitettävänä aluehallintovirastossa erillisenä valvonta-asiana. Alkuperäisen kanteen jälkeen Aviin on lähtenyt lukuisia lisäosia, myös vanhuspalveluista. Kunnan toimeentulotukiasioista on tehty kantelu Aviin ja valitus hallinto-oikeuteen.
Ympärivuokautista työtä korvauksetta
Kantelijoiden ja kunnan työntekijöiden kertoman mukaan tietoja lapsista ja asiakkuuksista ei aina löydy, joten palveluja ei voi saada. Soittopyyntöihin ei vastata kuukausiin. Perheet ovat joutuneet odottamaan päätöksiä esimerkiksi omaishoidon tuesta kuukausien, jopa yli vuoden ajan.
Puutelista on lohduttoman pitkä: sopimuksia ei noudateta, kotikäyntejä ei tehdä, asiakirjoja katoaa, olemassa olevat palvelut ovat riittämättömiä, eikä lain edellyttämiä palvelusuunnitelmia laadita.
Aatu-pojalle ei tehty palvelusuunnitelmaa kahteen vuoteen. Suunnitelman puuttuminen johti turhiin taisteluihin päivähoidon, avustaja-asioiden ja maksupuolen kanssa. Miksi?
– Koska kunnassa ei tuntunut olevan tietoa, että kunnassa asuu kehitysvammainen lapsi, Marianna huokaa ja kertoo poikansa olevan monivammainen hoitovirheen takia.
Marianna ole koko aikana saanut päivääkään omaishoidon vapaata, sillä Kempeleellä ei ollut tarjota tilapäishoitopaikkaa. Toukokuussa 2016 Marianna uhkasi viedä asian käräjille.
– Muutimme pois kunnasta ja hain pitämättömiä vapaita rahana, koska mielestäni kunta ei ollut toiminut oikein, hän kertoo.
Kesällä 2016 Mariannalle myönnettiin takautuvasti korvaus pitämättömistä omaishoitajan vapaista. Kunnan ehdotus kahdelta vuodelta oli 368 euroa. Virkamiehen mukaan kyseessä oli varsin avomielinen tarjous, mutta Marianna kokee sen kunnianloukkaukseksi.
– Se on noin viisi euroa päivältä. Niin paljon arvostettiin lapseni eteen tekemääni 24/7-työtä.
Lapsen tiedot katosivat
Mariannan tavoin myös Karitalla (nimi muutettu) on takanaan monta raskasta vuotta. Hänen lapsensa alkoi itkeä öisin kahden viikon ikäisenä.
– Itkua kesti kolmesta viiteen tuntia kerrallaan. Kokeilimme kaiken ruokavaliosta vyöhyketerapiaan, Karita-äiti muistelee.
Ultraäänikuvauksista ei löytynyt itkun selittävää syytä. Yöhuudot jatkuivat melkein nelivuotiaaksi asti. Päivittäiset raivokohtaukset ja jumitilanteet olivat tulleet kuvioihin lapsen ollessa puolitoistavuotias. Perhe kävi neuvolassa, mutta ei saanut riittävästi konkreettista apua.
– Olimme todella väsyneitä.
Viisivuotiaana lapsi sai lähetteen tarkempiin tutkimuksiin Oulun yliopistolliseen sairaalaan Karitan vaatiessa sitä neuvolasta. Saatuaan alustavan diagnoosin, Oys lähetti lapsen paperit Kempeleen kuntaan.
Maaliskuussa 2014, kuukausien odottelun jälkeen, Karita soitti kunnan sosiaalipalveluihin tiedustellakseen, kauanko omaishoidon tuen päätöstä joutuu vielä odottamaan.
– Selvisi, ettei lapsen tietoja löytynyt kunnasta. Paperit olivat hukassa. Asia ei ollut edennyt mihinkään.
Itku nousi kurkkuun
Kunta järjesti lopulta kotikäynnin ja omaishoidon tuen vuodeksi eteenpäin. Keväällä 2015 sopimus oli uusittava. Uusi virkailija lupasi Karitalle viiden vuoden sopimuksen, koska toistaiseksi voimassa olevaa sopimusta ei voinut kuulemma tehdä hänen koneellaan.
– Virkailija ei saanutkaan tulostettua sopimusta, joten hän lupasi postittaa sen, Karita kertoo.
Postia ei koskaan saapunut. Kesällä omaishoidon tuki keskeytettiin ennalta ilmoittamatta. Syy oli se, ettei voimassa olevaa sopimusta ollut tehty.
– Virkailija lupasi tehdä kahden vuoden sopimuksen. Tätäkään emme koskaan saaneet.
Sama toistui kesällä 2016: omaishoidon tuki jäi maksamatta.
– Uusi työntekijä pahoitteli puhelimessa, etteivät he voi maksaa omaishoidon tukea, koska lapseni tietoja ei ole olemassa.
Perhettä ohjattiin tekemään uusi tukihakemus. Karitalla nousi itku kurkkuun.
– Tuntui toivottamalta aloittaa prosessi uudelleen alusta. Sanoin suoraan, etten jaksa enää, Karita myöntää.
Monien mutkien jälkeen saatiin lopulta aikaiseksi toistaiseksi voimassa oleva sopimus.
Kunnassa laiton tila
Kantelussaan Karita kirjoittaa: ”Vaadimme asiallisen palvelusuunnitelman ja asiallista kohtelua niin, että soittopyyntöihin vastataan ja pidetään lupaukset, mitkä on annettu suullisesti sopimuksista.”
Marianna puolestaan kirjoittaa: ”Vaadin lailliset ja asialliset sosiaali- ja vammaispalvelut Kempeleen kuntaan.”
Kantelijat korostavat, että kunnassa on edelleen laiton tila vammaispalvelujen suhteen. Omaishoitajille ei ole ilmoitettu, kuka hoitaa heidän asioitaan tällä hetkellä täysipäiväisesti. Kantelijoiden mukaan kunta antaa edelleen aihetta muistutuksille ja oikaisuvaatimuksille, koska se tekee yhä kyseenalaisia päätöksiä liittyen omaishoitajuuteen ja vammaispalveluun.
Kempele erottuu lähikunnista
Oulun seudun omaishoitajat ja läheiset ry:n toiminnanjohtaja Minna Salminen sanoo kantelijoiden esille tuomien seikkojen huolestuttavan omaishoitajien edunvalvontayhdistyksen jäseniä.
– Kempeleestä on aiemmin tullut yksittäisiä yhteydenottoja omaishoitajilta, mutta ongelmien laajuus tuli tietoomme vasta, kun kantelun alullepanija oli meihin yhteydessä.
Salmisen mukaan vastaavaa yhteydenottoa ei ole tullut yhdistyksen toiminta-alueen muista kunnista, joita ovat Oulu, Liminka, Lumijoki, Muhos, Tyrnävä, Hailuoto ja Ii.
Salminen sanoo yhdistyksen edellyttävän aluehallintovirastolta toimenpiteitä.
– Avin tulisi paitsi tutkia, selvittää ja ottaa kantaa vanhempien joukkokanteluun myös valvoa, että Kempeleen kunta alkaa välittömiin toimiin omaishoitoperheitä koskevien sosiaali- ja vammaispalvelujen sekä omaishoidon palvelujen saamiseksi lainmukaisiksi ja inhimillisiksi.
MARIA SYVÄLÄ
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Saksalaismies ajoi Mannheimissa ihmisjoukkoon
Autoilija kaasutti Saksassa Mannheimissa henkilöautolla kävelykadulla ihmisjoukkoon tuhoisin seurauksin.
Uusimmat

Purra: Mihin unohtui ilmastolaki Maaseudun Tulevaisuuden paneelista?

Vantaalla täysi sadan ehdokkaan lista kuntavaaleissa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää