Puolustusministeri Antti Häkkänen on päättänyt sijoittaa Naton uuden johtamisjärjestelmäyksikön Riihimäelle. Yksikkö aloittaa toimintansa vuoden 2027 alusta ja tuottaa tietoliikenne- ja tietojärjestelmäpalveluja Naton joukkojen ja johtoportaiden johtamisen tueksi Suomessa ja muualla liittokunnassa.
Alueella vahvaa varuskuntahistoriaa
Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan pitkäaikainen jäsen Jari Ronkainen pitää päätöstä erittäin tervetulleena.
– On erinomainen uutinen, että Nato-osaamista vahvistava yksikkö sijoittuu Riihimäelle Hämeeseen. Alueella on vahvaa varuskuntahistoriaa sekä osaamista johtamis- ja viestijärjestelmien parissa, ja tämä päätös vahvistaa sitä entisestään, Ronkainen toteaa.
Hajauttaminen kannattaa
Suomessa toimii jo Naton esikuntia Mikkelissä ja Rovaniemellä. Ronkaisen mukaan on hyvä, että Nato-toimintoja sijoitetaan eri puolille maata.
– On tärkeää, että Nato-läsnäoloa hajautetaan eri paikkakunnille eikä kaikkea keskitetä yhteen paikkaan. Päätös tuo Riihimäelle uusia työpaikkoja ja vahvistaa koko Hämeen asemaa puolustusalan osaamiskeskuksena, Ronkainen sanoo.