
Ruotsalaisia on helppo jymäyttää – tai niin ainakin ruotsalaisviranomaiset uskovat
Ruotsi ei ole riittävästi suojautunut ulkomaisia vaikuttamisyrityksiä vastaan. Näin vaalien alla siviiliviranomaiset haluaisivat ottaa käyttöön järeimmät mahdolliset keinot valeuutisia, suoranaisia vaikuttamisyrityksiä sekä huijausmielessä tehtyjä verkkohyökkäyksiä vastaan. Puolustusvoimain signaalitiedustelun (FRA) tehtävänä voisi olla varmistaa demokratian toteutuminen valtiopäivävaaleissa.
Ruotsin varautumisesta ja laajemminkin yhteiskunnan suojelusta vastaava viranomainen (MSB) on huhkinut otsansa hiessä jo vuodesta 2016 tunnistaakseen kansankotia uhkaavat valeuutiset ja vaikuttamisyritykset. Mutta kuinka ollakaan, rahaa ja keinoja tarvitaan Aftonbladet-lehden mukaan lisää. Siksi MSB haluaa pääsyn signaalitiedustelun kaappaamiin tietoihin.
– Ulkomaisilla tiedustelupalveluilla on kehittyneitä keinoja ja välineitä, joiden avulla ne voivat halutessaan sotkea muiden valtioiden asioita. Me haluamme etsiä, löytää ja estää nämä hankkeet, sanoo MSB:n yksikönpäällikkö Mikael Tofvesson. MSB on kartoittaa jatkuvasti keinoja, joilla vaaleihin on pyritty vaikuttamaan muualla maailmassa. Vielä on ratkaisematta vaikkapa se, manipuloitiinko Yhdysvaltain presidentinvaalin tulos maan ulkopuolelta.
MSB haluaisi laadukkaampien ja kattavampien tietojen avulla tukea nykyistä paremmin myös muita siviiliviranomaisia tietoturva-asioissa. Hakkerit ovat yhä edelleenkin varteenotettava uhka vaaleja ajatellen.
Siviiliviranomaisten toive pääsystä hevosen suuhun ei kuitenkaan ehdi toteutua ennen syksyä, sillä siihen vaaditaan lainmuutos. Korvat höröllä vaaleja odotellessa ovat siten vain FRA itse, turvallisuuspoliisi Säpo sekä poliisin valtakunnallinen erikoisyksikkö.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää