Kansanedustaja Laura Huhtasaari ja dosentti, historioitsija Markku Ruotsila keskustelevat Yhdysvaltojen ajankohtaisista tapahtumista ja taloudesta. Ruotsila tuo tutkijana Yhdysvaltojen sisältä tietoa, jota ei Suomen medioista kuule.
Talouden lisäksi keskustelua käydään maahanmuutosta, turvallisuudesta, kulttuurisodista ja Ukrainan sodasta. Ruotsila antaa myös näkökulmia siihen, miten Yhdysvaltojen yrittäjähenkisyys eroaa Suomesta – ja mitä me voisimme oppia amerikkalaisesta tavasta arvostaa työtä ja yrittämistä.
Äänestäjät tyytyväisiä
Dosentti Ruotsilan mielenkiintoisin ennustus liittyy republikaanipuolueen kannatukseen tulevissa vaaleissa. Yleensähän vallassa oleva puolue menettää paikkoja välivaaleissa riippumatta siitä, kumpi se on. Ruotsila ennustaa kuitenkin, että tällä kertaa näin ei tapahdu, koska äänestäjät tulevat olemaan niin tyytyväisiä presidentti Donald Trumpin talouspolitiikkaan.
Trumpin taloustoimien vaikutukset näkyvät jo nyt tavallisten työtätekevien amerikkalaisten kukkarossa. Marraskuussa 2026 pidettäviin kongressin välivaaleihin mennessä ne tulevat näkymään vieläkin selvemmin.
Katso koko keskustelu alla olevalta videolta.