Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Saarakkala: Hallitus reagoi sote-työryhmällä oikeuskanslerin huomautukseen

22.04.2013 |13:36

Perussuomalaisten kuntaryhmän vetäjän Vesa-Matti Saarakkalan mielestä hallitus reagoi työryhmän perustamisella oikeuskanslerin huomautukseen.

Pääministeri Jyrki Katainen nimitti uuden sote- ja kuntauudistustyöryhmän, jota vetää kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Petteri Orpo. Ryhmä aikoo selvittää sote- ja kuntarakenneuudistuksen solmukohdat ja yhdistää niiden suuntaviivat kolmen viikon aikana tulevien päätösten pohjaksi.

Oikeuskansleri Jaakko Jonkka huomautti äskettäin, ettei päättäjillä niin kuntatasolla kuin eduskunnassa ole tietopohjaa kuntarakenteen uudistamiseksi niin kauan kuin sote-selvitys on levällään.

– Nyt näytetään, että ollaan tosissaan. Paljon huonommin ei voi mennä, joten tuotakin kannattaa yrittää, Saarakkala sanoo Yle Uutisille.

Rakenteista puhuminen ei kuitenkaan Saarakkalan mielestä ratkaise varsinaista ongelmaa.

– Tällä mennään joka tapauksessa kohti suurempaa kuntakokoa, ja se ei ratkaise terveydenhuollon todellisia ongelmia, esimerkiksi lääkäripulaa, Saarakkala moittii.

Keskustan ryhmäjohtaja Kimmo Tiilikainen tarjoaa sote-malliksi keskustan kotikunta-maakuntamallia.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
2.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
5.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
6.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
8.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää