SAK ja STTK: Fifty-sixty-mahdollisuudet

13.03.2013 |12:57

Työmarkkinajärjestöt hahmottelivat tupo-neuvotteluille tiistaina runkoa. STTK:n Mikko Mäenpään mukaan edistystä tapahtui hiukan.

– Erimielisyyksiä on paljon, mutta nyt meillä on kuitenkin yhteinen kartta siitä, miten edetään ja mitä asioita siinä on, Mäenpää sanoi tapaamisen jälkeen Etelärannassa Demarin mukaan.
Neuvottelut jatkuvat tänään keskiviikkona. Viimeistään perjantaina päätetään, ryhdytäänkö varsinaisiin tupo-neuvotteluihin. Kiire on, sillä hallitus odottaa esitystä palkkaratkaisusta 19.3. mennessä.

SAK:n Lauri Lylyn mukaan nyt pöydällä olevat asiat pystytään sopimaan nopeasti, jos vain tahtoa löytyy. Elinkeinoelämän toimitusjohtaja Jyri Häkämies pitää edelleen kiinni nollaratkaisusta, jota tuettaisiin muilla keinoilla. Se ei palkansaajille käy.
Lyly ja Mäenpää arvioivat neuvottelujen alkamiselle olevan ”fifty-sixty-mahdollisuudet”.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
9.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää