

Lähde: Twitter.
Saksan hallitusyhteistyötä varjostavat rumat mielipidelukemat
Saksan sosialidemokraatit (SPD) aloittavat viikon kuluttua jäsenäänestyksen siitä, tulisiko puolueen ryhtyä hallitusyhteistyöhön konservatiivien (CDU ja CSU) kanssa. Tulokset julkistetaan maaliskuun 4. päivänä. Jäsenäänestystä varjostaa SPD:n ennätysheikko gallupkannatus. Toisaalta puolue aikaistaa puheenjohtajavaihdoksen ja tämän uskotaan saavan puolueen rivit järjestykseen.
Tuoreessa INSA:n tekemässä mielipidekyselyssä SPD:n ahdinko jatkuu. Puoluetta äänestäisi enää vain 16,5 prosenttia saksalaisista. Samaan aikaan vaihtoehtopuolue AfD on nostanut kannatuksensa 15 prosenttiin. Puolueiden ero mahtuu jo tutkimuksen virhemarginaaliin.
Syyskuun vaaleissa SPD sai historiallisen surkean tuloksen kerättyään vain 20,5 prosenttia äänistä. AfD kirjasi tuolloin 12,6 prosentin äänisaaliin. SPD:n pudotus on kannatusmittauksen mukaan jatkanut vajoamistaan vaalien jälkeen peräti neljällä prosenttiyksiköllä.
Kysely järjestettiin aikana, jolloin SPD:n puheenjohtajatehtävät jättävä Martin Schulz ilmoitti hylkäävänsä toiveensa ryhtyä Saksan ulkoministeriksi.
Sarja täyskäännöksiä
Schulz ilmoitti jo hyvissä ajoin ennen syyskuun vaaleja, ettei hän aio toimia ministerinä CDU/CSU:n vetämässä hallituksessa SPD:n ollessa apupuolue. Vaalien jälkeen hän ei halunnut edes viedä puoluettaan hallitustunnusteluihin.
Schulz toimi molemmissa tapauksissa toisin. SPD:n kenttä repesi kahtia. Eritoten sen nuorisojärjestö kampanjoi aktiivisesti oppositiopaikan puolesta. SPD lähti tunnusteluihin täpärän valtuuskuntaäänestyksen jälkeen.
Schulz maalaili itselleen ulkoministerin pestiä hallitustunnustelujen jälkeen. Schulzin ja edellisen hallituksen ulkoministeri Sigmar Gabrielin välit tulehtuivat. Gabrielin mukaan Schulz olisi luvannut Gabrielille jatkokauden ulkoministerinä. Lisäksi Gabriel on puolueen suosituin poliitikko. Schulz luopui ministerihaaveistaan nopeasti Gabrielin moitteiden jälkeen.
Puoluejohdon täyskäännökset ja kahden johtajan riitely suisti puolueen täyteen kaaokseen. Kentältä katsottuna monet aluepoliitikot seurasivat huolestuneina Berliinin riitoja. Kannatus jatkoi siten laskuaan.
Puheenjohtajavaihdoksella haetaan suurta koalitiota
Schulzin oli määrä jättää ulkoministeriyden myötä puolueen puheenjohtajan tehtävät. Schulz valitsi seuraajakseen Andrea Nahlesin, joka toimii tällä haavaa puolueen liittopäiväryhmän johtajana. Vaihdos kuitenkin aikaistui, ja se on määrä tehdä tänään.
Puolueen muu johto sai Schulzista ilmeisesti tarpeekseen. Lähes vuosi sitten Schulzin tuli johdattaa puolueensa Saksan suurimmaksi. SPD kärsi kuitenkin mittavat vaalitappiot kolmessa Saksan osavaltiossa ennen liittopäivävaalien pohjanoteerausta. Puolueen muut johtajat saattoivat pelätä, että Schulzin johdolla kenttä äänestää hallitusyhteistyön nurin. Jotain oli tehtävä nopeasti.
Nahlesin puheenjohtajuuden toivotaan saavan puolueen sisäiset ristiriidat ojennukseen. Ja mikä kaikkein tärkeintä: saada puolueen jäsenet äänestämään hallitusyhteistyön puolesta. Hallituspaikka miellyttäisi SPD:n johtoa varmasti, sillä puolueelle on tarjottu avainministeriöitä ja perin sosialidemokraattinen hallitusohjelma.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää