
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja kansanedustaja Kimmo Kiljunen (oik.) eduskunnan täysistunnossa. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
KOMMENTTI: SDP horjuu rajusti Suomen turvallisuuden kannalta kriittisissä kysymyksissä – voiko Kiljusen kaartiin tosipaikan tullen luottaa, jos puolue joskus johtaisi punavihreää hallitusta?
KOMMENTTI | SDP sai tänään vaivoin pidettyä eduskuntaryhmänsä kasassa miinakieltosopimusta koskevassa kysymyksessä. Sen tunnetuimmat nimet ja aatteellinen ydin kampanjoivat voimakkaasti miinakieltosopimuksen purkamista vastaan. Aiemmin SDP on haparoinut pahasti rajaturvallisuuslain toimeenpanossa. Äskettäin ulkoasianvaliokunnan puheenjohtaja Kimmo Kiljunen (sdp.) joutui eroamaan tehtävästään kun osoittautui, että hän vehkeili venäläisten kanssa kaataakseen rajalain.
SDP:llä on erittäin pitkä historia yhdessä Venäjän/Neuvostoliiton kanssa toimimisesta. Sen aatteellisen ytimen tuttavalliset välit vuosikymmenien saatossa ovat julkista tietoa, joskin suomalainen konsensusyhteiskunta häveliäästi yrittää olla muistelematta menneitä yhteistyön vuosia.
SDP:tä leimaa edelleen kummallinen haluttomuus suojautua Venäjän uhalta. Onko kyse naiiviudesta, ymmärtämättömyydestä vai jostain muusta? Ja minkälaisia turvallisuuspäätöksiä saisi aikaan mahdollinen punavihreä hallitus, jossa Kiljusen kaartilla vahvistettu vasemmisto ja vihreät säännönmukaisesti vastustaisi kaikkia niitä keinoja, joiden avulla Suomen on viime vuosikymmeninä onnistunut pysymään vakaana?
PS-kansanedustaja Miko Bergbom nostaa ongelman esille:
– Demareilla on ollut aika isoja vaikeuksia näissä Suomen turvallisuuden kannalta tärkeissä äänestyksissä – rajalaki & Ottawan sopimus. Samaan aikaan he kuitenkin kokevat oikeudekseen arvostella muita siitä, että ulkopoliittisissa asioissa ei olla samaa mieltä – Palestiina, jne.
– Herää ensinnäkin kysymys, saako Suomi tarvittaessa säädettyä esimerkiksi rajan poikkeuslain, mikäli demarit voittavat vaalit? Jos voimasuhteita katsoo, niin uskallan väittää, että ei saisi. Vakava keskustelun paikka, josta Suomessa ei ole juurikaan puhuttu.
Demareilla on ollut aika isoja vaikeuksia näissä Suomen turvallisuuden kannalta tärkeissä äänestyksissä - rajalaki & Ottawan sopimus.
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) June 19, 2025
Samaan aikaan he kuitenkin kokevat oikeudekseen arvostella muita siitä, että ulkopoliittisissa asioissa ei olla samaa mieltä - Palestiina, jne.…
Bergbomin pohdinta on tarpeellista maassa, jossa julkinen sana ei hevillä innostu kaivelemaan turvallisuuden kannalta kriittisiä kytköksiä.
Valtamedia saattaa löytää kokoomuskansanedustaja Noora Fagerströmin kummitytön ristiäisistä bandidosjengiläisen, Ulkopoliittisesta instituutista hähmäisin perustein nimitetyn harjoittelijan tai Portugalista suurlähettilään, joka puhuu pöljiä. Varmasti näistäkin uutisista klikkejä kertyy, mutta olisiko median toisinaan syytä vilkaista välillä hieman niitäkin touhuja, joita sosialistipuolue puuhastelee itänaapurin kanssa, ja minkälaisia veli venäläistä tukevia rakenteita maahamme on vuosikymmenten varrella ujutettu? Tällainen ei välttämättä ole helppoa eikä palkitsevaa, mutta Suomi on valitettavasti etenemässä kohti turbulentteja aikoja. Median soisi tekevän kohtuullisen osansa valtion nostamisessa parempaan valmiuteen.
Sitkeydessä esimerkkiä näyttää perussuomalaisten Outi Mara, joka on nyt 183 päivänä peräkkäin julkaissut vetoomuksen siitä, että valtiorahoittelinen mediamme Yle suostuisi käsittelemään SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen Venäjä-yhteyksiä.
Tästä päivästä lähtien postaan tämän kuvan niin monta kertaa, että Yle, tuo verorahoitteinen tiedonantajamme, käsittelee asian.. @Demarit@kimmokiljunenpic.twitter.com/1YQMvsoDiW
— Outi Mara (@OutiMara) December 19, 2024
SU TOIMITUS
Lue myös
Historiallinen nuijankopahdus – Eduskunta hyväksyi Ottavan miinakieltosopimuksesta irtautumisen äänin 157-18, perussuomalaisten pitkäaikainen tavoite toteutui vihdoin
Eduskunta äänesti Ottawan sopimuksesta irtautumisesta – Bergbom: Ottawan sopimukseen liittyminen oli virhe – nyt se korjattiin
Vasemmistoliitto äänesti miinojen palauttamista vastaan – Vigelius: ”Epäisänmaallista”
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.















