Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Soini kehui puolueen kenttää: Me olemme ihmisten luona jatkuvasti

09.08.2015 |16:21

Puheenjohtaja Timo Soini kiitti vuolaasti puolueen kenttäväkeä Turun puoluekokouksen päätteeksi. Puolueen hyvä menestys perustuu kentän työhön.

– Nykyään on Suomessa vähän ihmisiä, jotka lähtevät kentälle. Mutta me lähdemme! Ja ihmiset tietävät sen, Soini suitsutti.

– Eivät ihmiset tykkää siitä, että kaksi viikkoa ennen vaaleja tullaan ruusurynnäköllä vastaan. Me olemme ihmisten luona jatkuvasti – me olemme ainutlaatuinen puolue, Soini kehui.

Tietenkin puolue tarvitsee yleiset teemansa, kuten EU:n, maahanmuuton ja autoverokärjen, sen täytyy olla monikärkiohjus.

– Mutta jonkun pitää viedä se perille, Soini painotti.

On helppo ottaa asiasta selvää, kun kysyy sitä torin kulmalla tutulta puolueen kannattajalta.

Kunnallisvaalit seuraava haaste

Myös normaali puoluetyö on tärkeää koko ajan. Seuraava haaste on seuraavat kunnallisvaalit, joissa puolueen kannatus pitäisi nostaa valtakunnan tasolle. Tätä varten pitää hankkia entistä enemmän ehdokkaita. Heitä pitää etsiä ja pyytää aktiivisesti.

Eivät ihmiset pahastu siitä, jos heiltä kysytään. He vain ajattelevat, että ”kysyttiinpä minuakin”, Soini kannusti.

–  Jos kunnallisvaaleissa on 7000 ehdokasta, me voitamme vaalit pystyyn! Viimeksi, kun meillä oli 4 500 ehdokasta, paikkamme kolminkertaistuivat. Jos saamme 2 500 ehdokasta lisää, menee 15 prosenttia kirkkaasti rikki, Soini teroitti.

Hän arvioi, että arkena meitä vastaan taas hyökätään. Mutta mitä sitten? Meillä on oma linjamme ja vaihtoehtomme. Eivätkä muut määrää omassa puolueessamme, Soini päätti.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
2.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
3.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
6.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
7.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
8.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää