Artikkeli kuva

Soini puoluekokouksesta: “Tämä on meille hieno hetki” (video)

09.08.2015 |11:49

Suomen Uutiset haastatteli Timo Soinia heti puheenjohtajavalinnan jälkeen. Petri Lehtinen haastattelee. Katso haastattelu oheisesta videoikkunasta.

Timo Soini, olet johtanut perussuomalaisia jo 18 vuotta. Mistä kumpuaa se voima, joka saa sinut jatkamaan tätä työtä?

Syitä on kaksi. Toinen on aatteen palo. Uskon meidän yhteiseen aatteeseemme ja tekemiseen. Toinen syy on nämä ihanat perussuomalaiset. Olen saanut mennä ympäri maata ja olla yhteisessä työssä mukana. Se on ollut niin hienoa, sekä laihoina että lihavina aikoina. En ole malttanut luopua.

Perussuomalaiset on saavuttanut hienoja vaalivoittoja. Mitkä ovat tärkeimmät tekijä kannatuksen takana?

Kyllä se on se, että puolueella on oma linja ja oma suunnitelma. Ja sitten loistava jäsenistö, kenttäväki. Siis uutterien ihmisten armeija, joka tekee yhteistä työtä – viikosta toiseen, torilta toiseen, ja tekee pyyteettömästi omasta tahdosta, ei rahan voimalla. Sieltä se lähtee.

Sitten meillä on sanottavaa. On aika paljon ihmisiä, jotka kannattavat näitä meidän asioitamme. Eivät ehkä kaikkea, mutta riittävän montaa, että äänestävät perussuomalaisia. Ja meillä on vielä kasvunvaraakin.

Turussa vietetään 20-vuotisjuhlaa. Missä tunnelmissa olet?

Olen todella hyvissä tunnelmissa. Kokous on aivan massiivisen suuri ja paljon hymyileviä ihmisiä. Tämä on meille hieno hetki.

Me olemme valtakunnallinen puolue. Olemme läsnä lähes jokaisessa kunnassa, kaikissa piireissä meillä on iso määrä kansanedustajia, olemme hallituspuolue, meillä on eduskunnan puhemies.

Kokouksessa on tolkuttoman hieno tunnelma. Aistin sen, että nämä ihmiset ovat iloisia. Heillä on oma puolue, jossa heidän ääntään kuullaan ja johon he ovat tervetulleita sellaisena kuin he ovat.

Nettikatsojilta on tullut kysymys: Oletko ehtinyt käydä raveissa, ja onko pelikassa plussalla vai miinuksella?

Pelikassa on kyllä vähän miinuksella. On sen verran tullut pelattua omia hevosia, eivätkä ne ole aina olleet ihan kärjessä. Olin kuninkuusraveissa. Sunnuntaina osaomistamani AT Vihtori joka juoksee Loviisan raveissa. Valitettavasti en pääse paikalle, mutta kyllä minä sen jostain netistä nyplään ja katson, kuinka käy.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
5.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – ” Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”

07.02.2025 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää