

Martti Kainulainen Lehtikuva
Sote horjuttaa hallitusta
Torstain suureksi uutiseksi odotettiin lopullista päätöstä sote-alueiden määrästä. Uutinen muuttuikin epävarmuudeksi koko hallituksen koossa pysymisestä.
Eduskunnan kyselytunnin jälkeen kävi ilmi, että kokoomus ja keskusta olivat ajautuneet suureen törmäykseen sote-alueiden määrästä. Suurta yhteistä tiedotustilaisuutta ei tullutkaan, vaan kokoomus pyysi pääministeriltä kahden päivän lisäaikaa sote-alueista päättämiseksi.
Kokoomus on ilmoittanut järjestävänsä tulevalle lauantaille puoluevaltuuston ja eduskuntaryhmän kokouksen, jossa päätetään jatkosta.
– Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että yhteiskokous päättää hallituksessa pysymisestä, kansanedustaja Ben Zyskowicz (kok.) kertoi kyselytunnin jälkeen eduskunnassa.
Sipilä teki hallituskysymyksen
Kokoomuslähteistä kerrotaan, että he odottivat ryhmäkokouksessaan vierailleelta pääministeri Juha Sipilältä (kesk.) kompromissiesitystä, joka kelpaisi myös kokoomukselle. Sitä ei kuitenkaan saatu, vaan Sipilä toi kokoomusryhmälle hyväksyttäväksi oman 18 alueen maakuntamallin, jonka keskustan puoluehallitus oli hyväksynyt kahta viikkoa aikaisemmin.
Zyskowiczin mukaan Sipilä ilmoitti kokoomuksen ryhmälle, että 18 alueen lukumäärä on keskustalle hallituskysymys.
Kokoomus oli itse esittänyt vähimmillään jopa viittä aluetta, joka tuli kompromissiksi edellisen hallituksen aikana. Sen jälkeen tämä viiden alueen malli haudattiin kuitenkin naftaliiniin.
– Kokoomuksen neuvottelijoilla oli mandaatti yhdeksän ja 12 alueen välillä, Zyskowicz kertoi kyselytunnin jälkeen eduskunnassa.
PS tukee 18 sotealueen mallia
Perussuomalaiset sen sijaan olisivat hyväksyneet 18 sote-alueen mallin. Puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini kertoi näin STT:lle ennen kuin hallitus kokoontui valtioneuvoston linnaan miettimään, annetaanko kokoomukselle kahden vuorokauden määräaika vai ei.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Ei yhtään murhaa Washingtonissa yli viikkoon – Trumpin tehotoimet tuottavat tulosta
Presidentti Trump määräsi pääkaupunki Washingtonin poliisitoimen otettavaksi liittovaltion hallintaan kaksi viikkoa sitten. Samalla hän lähetti pääkaupungin kaduille kansalliskaartin sotilaita auttamaan järjestyksenpidossa. Tehotoimet ovat johtaneet rikollisuuden selvään vähenemiseen. Pääkaupungissa on ollut pitkä jakso ilman ainuttakaan murhaa.