Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

PS-Nuoriso: Rasisminvastaiset huuhaa-hankkeet ovat rahan haaskausta

22.10.2025 |08:55

Perussuomalainen Nuoriso pitää valtioneuvoston kanslian myöntämiä 240 000 euron avustuksia ”etnisiä vähemmistöjä edustaville kansalaisjärjestöille” rahan haaskauksena ja vasemmistolaisen hengailuaktivismin tukemisena.

Avustuksia on jaettu muun muassa ”antirasistisille” järjestöille, ”mixed-suomalaisille”, muslimifoorumeille ja POC-lukupiireille.

– On tyhmää lapata rahaa huuhaa-toimintaan, jonka kaiken maailman järjestöt ovat rahan kiilto silmissä tituleeranneet ’rasisminvastaiseksi’. Parhaiten rasismia vastustetaan vaatimalla maahanmuuttajilta kotoutumista suomalaiseen yhteiskuntaan, toteaa PS-Nuorison 3. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Kokoomuksen poseeraamista

Kiristämällä kansalaisuuden saamisen ja oleskelulupien ehtoja Suomeen saapuu jatkossa vain sellaisia ihmisiä, jotka ovat oikeasti sitoutuneita oppimaan Suomen kielen ja kulttuurin. Samaan aikaan tulee pyrkiä myös torjumaan esimerkiksi työperäisen maahanmuuton hyväksikäyttöä ja rinnakkaisyhteisöjen muodostumista.

– Rasismi vähenee, kun Suomeen tulee vähemmän suomalaisten veronmaksajien kustantamalla sosiaaliturvalla eläviä maahanmuuttajia.

– Pääministeripuolue kokoomus poseeraa jakamalla avokätisesti rahaa hankkeille, jotka eivät oikeasti johda mihinkään. Samaan aikaan kokoomus tosin ajaa myös sellaista politiikkaa, joka lisää maahanmuuttajien hyväksikäyttöä työmarkkinoilla. Tässä suhteessa perussuomalaisen politiikan toteuttaminen olisi paras yhdenvertaisuusteko, huomauttaa puheenjohtaja Lauri Laitinen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
Suomen uutiset logo

Jättimäinen grooming-skandaali lopulta julki: rasismisyytösten pelko ja väestösuhteiden vaaliminen tukkivat viranomaisten suut -”Suurin rauhan ajan rikos ja sen peittely Britannian historiassa”

15.01.2025 |12:27

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
4.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
8.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi