

Keskustan puheenjohtaja, pääministeri Juha Sipilä (vas), perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini sekä kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Petter Orpo tapasivat mediaa ennen puoliväliriihtä pääministerin virka-asunnon Kesärannan edustalla Helsingissä maanantaiaamuna 24. huhtikuuta 2017. Hallitus aloitti puoliväliriihensä Kesärannan tiloissa maanantaina . / LEHTIKUVA
Suomi on nousussa vakautta kohti: Työllisyystavoite täyttyy kahden prosentin vuosikasvulla
Suomen talous on nousemassa tiukkana pidettyä työllisyystavoitetta kohti eli 72 prosentin työllisyysasteeseen. Vielä se ei ole varmaa, mutta näin käy, jos talous kasvaa tästä keväästä alkaen kahden prosentin tahdilla. Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) arvioi näin hallituksen puoliväliriihessä Kesärannassa maanantaina.
Tämä on merkittävä uutinen, koska talous on piristynyt viime aikoina reippaasti. Tilastokeskus kertoi äskettäin talouden kasvaneen tammikuussa peräti 2,4 prosenttia. Palkansaajien tutkimuskeskus ennustaa täksi vuodeksi 1,9 prosentin kasvua, Handelsbanken povaa 1,8 prosenttia. Molemmat laitokset lisäsivät kasvuennustettaan tuntuvasti. Myös Suomen Pankki on nostanut kasvuennustettaan jo 1,6 prosenttiin, joten hyvällä tiellä ollaan. Hallituksen arvio perustui tuoreisiin valtiovarainministeriön lukuihin, jotka valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) toi neuvotteluihin sunnuntaina.
– Jos talous kasvaa ja työllisyys kehittyy suotuisasti, pääsemme tavoitteisiimme, Sipilä totesi.
Työllisyyskeinot kerrotaan tiistaina
Nimenomaan työllisyyteen hallitus säätää uusia keinoja, mutta niistä päätetään vasta maanantai-iltana ja tarvittaessa yötä myöten. Keinoista kerrotaan tiistaina. Työllisyyden edistyminen on ratkaisevaa työllisyysastetavoitteen ja samalla kestävyysvajeen katkaisemisen kannalta.
Puolivälissä tarkastellaan samalla, mitä hallitus on saanut aikaan. Kestävyysvajeeksi laskettiin hallitusneuvotteluissa 10 miljardia euroa. Siitä neljä miljardia päätettiin ratkaista leikkauksilla, toiset neljä miljardia uudistuksilla, joista sote-uudistus kattaisi kolme miljardia euroa. Miljardi säästettäisiin julkisia tehtäviä karsimalla etenkin kunnilta sekä maakunnilta ja koko julkiselta sektorilta.
Loput kaksi miljardia ratkaistaisiin työllisyyttä parantamalla – ja siinä tarvitaan lisätoimia.
– Eteenpäin on päästy. Tänään menee myöhään ja tiistaina jatketaan aikaisin. Työllisyyden ja kasvun perustaa pitää vahvistaa ja investointeja lisätä. Niihin kun saadaan vauhtia, niin jää rahaa muihinkin. Myös ulkoiseen ja sisäiseen turvallisuuteen panostetaan, ulkoministeri Timo Soini (ps.) sanoi.
– 80 prosenttia tavoitteista on toteutettu kahden vuoden aikana. En pidä sitä aivan vähänä, Sipilä kehui.
Apteekeista löytyi sopu
Maanantaina saavutettiin sopu apteekkitoimialan virtaviivaistamisesta niin, että lääkkeitä saadaan nykyistä edullisemmin, mutta yhtä turvallisesti. Uudistus tehtiin sosiaali- ja terveysministeri Pirkko Mattilan (ps.) johdolla.
Apteekkien pito säilyy edelleenkin luvanvaraisena. Näin pyritään turvaamaan lääkkeiden saaminen yhdenvertaisesti joka puolella maata. Järjestelmä pysyy alan kotimaisten ammattilaisten vastuulla ja omistuksessa.
Lääkehuollon aiheuttamia kokonaistaloudellisia vaikutuksia selvitetään edelleen, jotta niitä voitaisiin pienentää, esimerkiksi erityiskorvattavuudesta aiheutuvia kustannuksia.
Kilpailua lisätään, oheiskuluja karsitaan
Selvitetään erityisen kalliiden lääkkeiden jakelun siirtämistä sairaala-apteekkeihin yhteiskunnalle aiheutuvien kokonaiskustannusten alentamiseksi, mitä on jo selvitetty työryhmässä.
Selvitetään mkyös mahdollisuutta lääketaksan muuttamiseen. Lääketaksan rakennetta kehitetään siten, että apteekin katteen riippuvuus lääkkeen hinnasta vähenee.
Reseptivapaiden lääkkeiden säännelty, lääketaksan mukainen hinta muutetaan säännellyksi enimmäishinnaksi ja reseptivapaiden lääkkeiden hintakilpailu sallitaan valvotusti. Apteekeille annetaan mahdollisuus myydä itsehoitolääkkeitä halvemmalla tinkimällä omista katteistaan.
Tiettyjä itsehoitolääkkeitä voidaan päästää tavallisiin kauppoihin, esimerkiksi lääkerasvat kyllä, mutta ei särkylääkkeitä.
Lääkkeitä saadaan varallisuudesta riippumatta
Apteekkien tulonmuodostusta seurataan ja luodaan tarvittaessa uusi ylin maksuporras apteekkimaksuun. Näin tasataan apteekkien tuloja ja turvataan alueellista kattavuutta.
Apteekkimaksu poistetaan samalla apteekin tuottamista terveydenhuollon palveluista.
Ministeri Mattila vakuuttaa, että näillä keinoilla pyritään ja pystytään alentamaan lääkehoidon kustannuksia paitsi yhteiskunnalle yleensä, myös asiakkaille. Erityisesti pyritään takaamaan lääkkeiden saaminen myös vähävaraisille potilaille, jotka tarvitsevat runsaasti ja kalliita lääkkeitä. Lääkkeiden saanti ei saa riippua lompakon paksuudesta.
– Uudistusta ei ole vesitetty, Mattila vakuuttaa.
Ammattikoulujen uudistus etenee
Sopu saavutettiin myös ammattikoulutuksen uudistuksesta, joka on opetusalan suurin uudistus 20 vuoteen. Asia kuuluu opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasoselle (kok.), mutta asialla on ollut myös perussuomalaisia osaajia, kuten vantaalainen kansanedustaja Mika Niikko, joka kamppailee kovasti nuorten syrjäytymistä vastaan.
Koulutuksen lainsäädäntö, rahoitus ja tutkinnot uudistetaan. Työpaikoilla tapahtuvaa oppimista lisätään ja otetaan käyttöön uusi koulutussopimus. Koulutus vastaa jatkossa nykyistä paremmin työelämän muutoksiin ja tulevaisuuden osaamistarpeisiin.
Kaikille koulutuspaikka toiselle asteelle
Uusi koulutusmalli torjuu myös syrjäytymistä nykyistä tehokkaammin. Kaikille peruskoulun päättäville turvataan koulutuspaikka toisella asteella. Samalla vähennetään koulutuksen keskeyttämistä ja parannetaan koulutuksen vaikuttavuutta. Laki tulee eduskuntakäsittelyyn kevään ja kesän aikana ja laki tulee voimaan vuodenvaihteessa.
Kielikokeilu käynnistyy
Hallitus sopi myös kokeilusta, jossa 2200 oppilaalle annetaan mahdollisuus valita toisen kotimaisen kielen sijasta jokin muu kieli jos mieli tekee. Määräaikainen ja alkaa elokuussa 2018 ja kattaa noin neljä prosenttia ikäluokasta.
– Asiasta on sovittu hallitusohjelmassa ja sen kokeilun aika on nyt. Olen tyytyväinen siihen, puheenjohtaja Soini sanoi tiedotustilaisuudessa. Samaa toistivat myös Orpo ja pääministeri Sipilä.
Julkiselle alalle miljardin säästöt
Alue- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen (kesk.) kertoi, että ns. kuntamiljardin keräämisessä ollaan oikealla tiellä, vaikka moni asia vaatii vielä selvityksiä ja lisätyötä.
Kuntien tehtäviä ja velvollisuuksia on karsittu jo yli 130 miljoonan edestä. Suurin säästö tulee liikennekaaresta, yli 70 miljoonaa euroa kuntien menoista. Vanhuspalvelulain muutos säästää 27 miljoonaa euroa. Kelpoisuusvaatimusten höllentäminen säästää 40 miljoonaa.
Montaa asiaa kehitellään vielä. Suuri säästö kertyy aikanaan kuntien toimintatapojen yhdenmukaistamisesta.
– Jokin kunta selviää jostakin asiasta 1500 eurolla asukasta kohti, kun toinen käyttää 3600 euroa. Tässä on valtava säästöpotentiaali. Täytyy katsoa, miten löydämme keinot kannustaa kuntia. Neuvottelemme asiasta mm. Kuntaliiton kanssa, Vehviläinen totesi.
Julkisten tilojen käytöstä säästetään 100 miljoonaa euroa. Valtio voi neuvoa kuntia tilojen tehokkaaseen käyttöön. Sote-ratkaisun jälkeenkin suurimmat tilat kertyvät kouluista ja päivähoidosta. Sote vaatii vain 20 prosenttia julkisista tiloista.
Muutos ma 24.4.2017 klo 22:20: Korjattu otsikon kirjoitusvirhe.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”
Jyväskylän yliopistosta kantautuu huolestuttavia uutisia. Hiljattain Ylen julkaiseman uutisen perusteella yliopistossa ollaan valmistelemassa tiettyihin koulutusohjelmiin omaa hakuväylää Suomea toisena kielenä opiskeleville. Perussuomalaisten opiskelijajärjestö pitää kannanotossaan suunniteltua positiivista syrjintää korkeakoulujen yhteishaussa älyvapaana toimintana.

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”
Suomen yliopistoja riivaa sekin epäkohta, että eritaustaiset väestönosat eivät ole samalla tavalla edustettuina korkeakouluissa. Jyväskylän yliopisto on keksinyt epäkohtaan mainion ratkaisun: tehdään suomea toisena kielenä koulussa lukeneille oma väylä yliopistoon. Näin pystytään vastaamaan “muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa".

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla
Saksan tuleva kristillisdemokraattien ja demarien mustapunahallitus haluaa ottaa satoja miljardeja euroja uutta velkaa romukuntoisen armeijan kohentamiseen ja antaakseen oman panoksensa Euroopan puolustamiseen. Rahalla ei saa kuitenkaan kaikkea. Vaikka yhä useampi saksalainen pelkää Putinia, niin enemmistö ei ole valmis puolustamaan ase kädessä kotimaataan.

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin
Kurdien terroristijärjestö PKK lopetti aseellisen taistelun Turkissa ja avasi samalla aivan uusia näkymiä maailman suurimmalle etniselle ryhmälle ilman omaa valtiota. Poliittinen ratkaisu luo pohjan kurdien valtiolliset rajat ylittävän asuinalueen rauhoittumiselle. Turvallinen tila mahdollistaa pakolaisiksi lähteneiden paluun rakentamaan kotiseutunsa ja kansansa uutta tulevaisuutta.