Artikkeli kuva

Suuri poru Oulussa – perussuomalaisten syy!

07.12.2013 |12:36

Oulun vasemmistonuoret on kannanottonsa mukaan ”pöyristynyt” Oulun sivistys- ja kulttuurilautakunnan päätöksestä lopettaa poliittisten nuorisojärjestöjen tukeminen. Vasemmistonuorten kannanoton syyttävä sormi kohdistuu perussuomalaisten nuorten toiminnanjohtajaan Sebastian Tynkkyseen, joka teki esityksen tukien lakkauttamisesta.

– Lautakunta murhasi poliittisen nuorisotoiminnan. Kaupungin budjetissa tuo summa on lähes merkityksetön, mutta monen järjestön toiminnalle se on lamaannuttava isku, rahoitta jääneet vasemmistonuoret harmittelevat.

PS-nuorten toiminnanjohtaja Tynkkynen kertoo blogissaan, että hänen esityksensä meni vastoin ennakko-odotuksia läpi.

– Tein kokouksessa esityksen, että poliittisten nuorisojärjestöjen tuet Oulussa lakkautetaan, Tynkkynen kertoo ja jatkaa:

– Saimme esityksen läpi ja tästä lähtien tämä veronmaksajien rahojen tuhlaus loppuu Oulussa.

Tynkkynen esittää toiveen, että tästä päätöksestä lähtisi lumipalloefekti liikenteeseen.

– Kun se onnistui täällä Oulussa, se onnistuu myös muualla Suomessa, hän summaa.

Tukien lakkauttaminen tuo Oululle 11 000 euron säästöt.

Matias Turkkila


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää