Artikkeli kuva

Teknologiateollisuus: Viennin tasopudotus näyttää pysyvältä

30.01.2013 |16:20

Teknologiateollisuuden tilauskantatiedustelussa mukana olevat alan yritykset Suomessa saivat uusia tilauksia loka-joulukuussa euromääräisesti 5 prosenttia vähemmän kuin vastaavalla ajanjaksolla vuonna 2011, mutta 17 prosenttia enemmän kuin edeltävällä vuosineljänneksellä heinä-syyskuussa.

– Viennin tasopudotus näyttää pysyvältä, koska Suomen kilpailukyky ei riitä luomaan tarvittavaa kasvua, toteaa Teknologiateollisuuden toimitusjohtaja Jorma Turunen.

Teknologiateollisuuden tilanne ja näkymät 1/2013 -raportti kokonaisuudessaan luettavissa Teknologiateollisuuden verkkosivuilla.

TEKSTI: PS VERKKOTOIMITUS
KUVA: TEKNOLOGIATEOLLISUUS RY


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa

14.07.2026 |11:07
7.
Suomen uutiset logo

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin

15.07.2026 |12:08

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää