

LEHTIKUVA
Terho omistajaohjauksesta: Valtionyhtiöiden johtajien bonukset alas, erokorvaukset puolitetaan
Liput liehuivat komeasti torstain auringonpaisteessa suomalaisuuden päivän kunniaksi. Se sopi hyvin hallituksen tiedotustilaisuuden aiheeseen, omistajaohjauksen kehittämiseen. Pääministeri Juha Sipilä, perussuomalaisten Sampo Terho ja kokoomuksen Alexander Stubb linjasivat lehdistötilaisuudessa valtion omistajapolitiikkaa ja kertoivat kehitysyhtiön työnimellä kulkevan uuden yhtiön perustamisesta.
– Hyvää suomalaisuuden päivää: meiltä tulee uudistuksia kuin Kalevalan Sammosta, omistajaohjausta perussuomalaisten puolelta johtanut eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho letkautti.
”Erittäin merkittävä päätös on se, että valtionyhtiöiltä kielletään veroparatiisien käyttö ja aggressiivinen verosuunnittelu.”
Suomen valtio omistaa arvolla mitattuna eniten yrityksiä kansantuotteeseen verrattuna koko Euroopassa. Yhtiöomaisuustase pitää saada palvelemaan kasvua ja työllisyyttä nykyistä paremmin. Tätä varten perustetaan budjettitalouden ulkopuolella toimiva kehitysyhtiö, jonka alaisuuteen siirretään joukko valtionyrityksiä.
Samalla valtio nostaa yritysten vastuun ja yritysmoraalin keskeiseen rooliin ja valtionyhtiöt esimerkiksi yksityiselle sektorille. Esimerkiksi verosuunnittelu veroparatiisiyhtiöiden avulla kielletään jatkossa valtionyhtiöiltä. Tämä oli perussuomalaisille keskeinen linjaus.
Caruna-virheet estetään ennalta
Terho tukee hanketta lämpimästi.
– Uusi rakenne mahdollistaa valtion omaisuuden tehokkaamman, tuottavamman ja pitkäjänteisemmän hoidon. Uudistus tukee nimenomaan sitä, ettei yhtiöiden tuottoja upoteta valtion pohjattomaan kassaan, vaan käytetään uusien yritysten ja siten uuden kasvun luontiin. Tase pistetään töihin, Terho perusteli.
– Erittäin merkittävä päätös on se, että valtionyhtiöiltä kielletään veroparatiisien käyttö ja aggressiivinen verosuunnittelu. Valtionyhtiöiden on tulevaisuudessa julkaistava verojalanjälkensä. Tämä osoittaa, että syytteet siitä, ettei hallitus ole tosissaan haitallisen verosuunnittelun torjunnassa, ovat virheellisiä.
Bonukset tippuvat
Valtionyhtiöiden johtajien bonuksia karsitaan ja reilusti. Erityisesti erokorvaukset tippuvat puoleen nykyisestä. Tässä hallitus osoittaa omistajaohjauksella markkinoille todella päättäväisesti, mikä on ajan hengen mukaista johtamista.
– Vaikeina aikoina kohtuuden on oltava kunniassa myös sileäkätisillä ja tiedän, että valtionyhtiöiden johto näyttää ilolla mallia tässä asiassa, Terho iloitsi.
Mitään ei ole päätetty myydä
Punavihreä oppositio on pitänyt yhtiöitä melkoisena mörkönä, mikä selittyy lähinnä oppositiopelillä. Terho korostaa, ettei yhtiön perustamisessa valtio-omistuksen johtoon ole mitään pelättävää edes vasemmistolla.
– Tässä ei tule mitään pelättävää oikeisto-vasemmisto-akselilla. Tämä erehdys pitää korjata jo ennalta, jos joku sellaista epäilee. Tässä ei ole yksityistetty eikä myyty vielä mitään. Me muutimme vain joitakin yhtiöiden omistajarajoista, kuinka paljon valtion pitää vähintään omistaa joistain yhtiöistä. Se ei tarkoita, että mitään olisi vielä myyty, vaan myöhemmin erillisellä päätöksellä on mahdollista myydä, kuten yleensä on nytkin, Terho totesi.
Omistusrajoja myös nostettiin
Rajoja myös korotettiin. Strategisesti tärkeiden verkkoyhtiöiden Gasumin ja Fingridin omistusraja nostettiin nollasta 50,1 prosenttiin. Valtion on hankkinut omistuksia jo aiemmin ilman tätä velvollisuutta.
Postin omistusosuusvelvollisuus pienenee 100 prosentista 50,1 prosenttiin. Myös pörssi voi olla yksi tapa laajentaa omistusta, mutta se on vain yksi tapa, eikä tästä ole mitään päätöksiä.
Uutena rajana täyden omistuksen ja puolikkaan lisäksi tulee kolmasosa eli 33,4 prosenttia. Nesteen ja Vapon omistusosuuspakko laskee 50,1 prosentista 33,4 prosenttiin.
Parempi tuotto, uusia toimialoja
Terhon mukaan valtion omistukset pyritään saamaan tuottamaan entistä paremmin. Tätä varten voidaan tehdä yhtiöjärjestelyitä, joissa omistusosuudet muuttuvat tai voidaan myydä omaisuutta pääoman saamiseksi jopa kokonaan uusille toimialoille.
– Nimenomaan tämä on pyrkimys. Siinä tapauksessa myynti tapahtuisi kehitysyhtiön sisällä niin, että kun pääoma irrotetaan, niin se sijoitetaan jotenkin tuottavammaksi katsotulla tavalla. Idea on tukea ja vahvistaa sitä, ettei valtion omaisuutta myydä budjettivajeen paikkaamiseksi, vaan se käytetään uuden rakentamiseen ja entistä tuottavammin, Terho linjaa.
Valtio saisi omansa takaisin osinkojen ja verotulojen kautta.
– Ja valtio voisi tukea samalla jopa uusien toimialojen syntymistä, Terho korosti.
Omia linjauksia läpi
Terhon mukaan omistajuuspolitiikan linjauksista ei syntynyt erityistä draamaa. Käytiin normaalit kolmen puolueen neuvottelut, joissa puolue toi omia tärkeitä asioitaan mukaan. Kun puolueita on kolme, kaikki myös saivat pyrkimyksiään läpi.
– Siellä oli paljon meille todella tärkeää. Yhteiskuntavastuuseen ja yrityskulttuurin parantamiseen liittyvät tekijät, kuten bonusten leikkaukset ja johtajien irtisanomiskorvausten puolittaminen ja että valtionyritysten johtajia kehotetaan omistamaan omin varoin johtamaansa yhtiötä, että siihen sitoudutaan. Ja aggressiivisen verosuunnittelun kieltäminen valtionyhtiöiltä käytännössä julkistamalla verojalanjälkensä maksamalla veronsa siihen maahan, jossa ne toimivat, Terho luettelee.
– Tämä oli perussuomalaisille erityisen tärkeää ja koko hallitukselle, kun oppositio on meuhkannut, ettei hallitus välitä veronkierron vastaisesta taistelusta. Tässä oli konkreettinen esimerkki siitä, mitä me teimme. Herääkin kysymys siitä, miksi ihmeessä sitä ei tehty viime hallituskaudella, kun oppositiopuolueet olivat itse hallituksessa?
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










