

Viikon 4/2013 luetuin
Tammikuu 2013 luetuin
Terhon työryhmän raportti pureutuu työllisyysongelmiin
Sampo Terho julkisti talouspainotteisen ohjelman, jolla Suomen kilpailukyky sopeutetaan globaalin maailman jatkuvaan muutokseen.
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sampo Terho työryhmineen haastaa niin omat, kilpailijat ja koko kansakunnan miettimään isänmaan tulevaisuutta.
– Ohjelma on tarkoitettu kaikille suomalaisille, mutta erityisesti evästykseksi perussuomalaisille, Terho selittää.
Terhon työryhmän tyly alkutoteamus on se, että Suomen talous on ylivelkainen ja Kreikan tielle ollaan tätä kyytiä menossa. Velka kasvaa ja samaan aikaan taloudellinen kasvu on mitätöntä: tänä vuonna nollan vaiheilla ja eikä pidemmällä tähtäimelläkään päästä yli puolentoista prosentin kasvuun. Paluuta takavuosien noin kolmen prosentin vuosittaiseen kasvuun ei ole näköpiirissä.
Väestö ikääntyy, mutta se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että ajautuisimme työvoimapulaan, josta on peloteltu jo 40 vuotta.
Vientiä EU:n ulkopuolelle tehostettava
Suomen on vientiriippuvaisena maana pidettävä kiinni hyvinvointimme keskeisestä kannattelijasta eli kilpailukyvystä. Nyt tilanne on se, että olemme pudonneet esimerkiksi Ruotsin ja Saksan taakse.
Vientiä on tuettava esimerkiksi projektikohtaisesti suunnatuilla tuilla, kuten olisi pitänyt tehdä STX:n tapauksessa. Mitään tukiautomaattia ei Terhon raportin mukaan saa kuitenkaan rakentaa.
Myös pienyrittäjille on luotava edellytyksiä viennin harjoittamiseen. Palkoissa on noudatettava malttia, vaikka varsinaiseen palkka-aleen Terho työryhmineen ei uskokaan.
– Meillä on aikaa saada nämä asiat kuntoon vuosikymmenen loppuun, Terho painottaa.
Terhon mielestä vientiponnistuksissa on kiinnitettävä entistä enemmän voimavaroja Venäjän ja muiden EU:n ulkopuolisten maiden vientiin. Venäjän viennin kasvun avain on suomalaisten, viennin parissa työskentelevien ihmisten hyvä venäjän kielen taito.
Rakenteellisia uudistuksia budjettiin
Sampo Terhon työryhmän mukaan Suomella on mahdollisuus oikaista syvenevä velkaantuminen, mutta se edellyttää mm. seuraavia sopeutustoimia:
1. Kehitysapu eettiselle pohjalle: pois 1 100 miljoonaa euroa.
Tämä tarkoittaa sitä, että Suomi ei enää maksaisi valtiona kehitysapua, vaan sitä maksaisivat suomalaiset kukin kykynsä ja tahtonsa mukaisesti. Terho itse lupasi myös osallistua tällaisen kehitysavun maksamiseen.
2. Terho poistaisi erilaisia verovähennyksiä 435 miljoonalla eurolla.
Poistettaisiin hallitusti esimerkiksi asuntojen korkojen verovähennysoikeus.
3. Yksityisen terveydenhuollon kela-korvausten poisto.
Tämä tarkoittaisi sitä, ettei potilas saisi enää kela-korvausta asioidessaan yksityisellä lääkäriasemalla. Terhon mielestä tämä ei kuitenkaan ruuhkauttaisi terveyskeskuksia, koska niillä joilla on varaa käyttää yksityisiä terveyspalveluita, on varaa käyttää niitä myös ilman kela-korvausta.
Yhteensä Sampo Terho työryhmineen esittää vuosittaiseen valtion budjettiin noin kolmen miljardin euron rakenteellisia säästöjä.
Video tiedotustilaisuudesta (47 min, 19 sek).
Uutisointia muualla: MTV3, TS, IL, YLE, IS
Teksti: Seppo Huhta
Kuva: Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.