Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Timo Soini rinnasti Valcon ja Talvivaaran

20.11.2013 |16:25

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini korosti valtion omistuksen merkitystä valtion omistajapoliittisessa ajankohtaiskeskustelussa.

Valtionyritykset tuovat tärkeitä vientituloja. Historiasta löytyy hyviä esimerkkejä. Mutta on huonojakin, vanhempi löytyi 1970-luvun lopusta.

– Valcossa oli aikoinaan hyvä pyrkimys. Se oli SDP:n hellimä hanke. Mutta toteutus oli huono. Keskustalle tärkeä on nyt Talvivaara. Pyrkimys on hyvä, mutta toteutus on huono.

– Muistutan tuoretta omistajaohjausministeri Pekka Haavistoa, jonka ministeriyden alkua Arctia Shipping sivuaa, että jos teemme jäänmurtajia, täytyyhän meidän niitä käyttää missä vain, myös Arktiksella. Jos emme me ole siellä, siellä on joku muu, Soini vetosi.

Omistajaohjauksesta vastaava ympäristöministeri Pekka Haavisto vastasi, että hän kannattaa suomalaisen osaamisen eteenpäinviemistä ja vientiä. Ainoa ehto on, että valtiota ei vietäisi heikoille jäille, jossa korvausvelvollisuudet voisivat nousta suuriksi.

– Esimerkiksi Koillisväylän liikenteessä on Suomen osaamisella kuitenkin paljon annettavaa, Haavisto vastasi.

VELI-PEKKA LESKELÄ


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää