

Unhcr-järjestön sivuilla julkaistu kuva Pakistanilaiselle Stefanille myönnetystä Mastercardista. / UNHCR
Viikon 21/2019 luetuin
Toukokuu 2019 luetuin
Tosielämän Kela Gold – Anonyymeja Mastercardeja jaettu yli kahdelle miljoonalle Eurooppaan laittomasti maahan tulleelle, yhteisarvo yli 1,5 miljardia euroa
”Kela Gold” on verkkoslangia, jolla on tähän saakka tarkoitettu kuvitteellista turvapaikanhakijolle myönnettävää luottokorttia, jolla maksaminen hoituu kuin itsestään. Mutta todellisuus on tarua ihmeellisempää. EU-alueelle laittomasti tulleille siirtolaisille on jaettu nimettömiä maksukortteja, joilla voi nostaa käteistä pankkiautomaateista ja maksaa ostoksia. Mastercard-luottokorttiyhtiön kortteja on jaeltu useiden avustusjärjestöjen kautta. Toimintaa ovat olleet rahoittamassa ja organisoimassa useat EU:n ja YK:n alaiset toimijat.
Esimerkiksi Kreikassa toimii EU:n rahoittama ESTIA-ohjelma, jonka puitteissa YK:n pakolaisjärjestö UNHCR aikoo tänä vuonna jakaa 190 miljoonaa euroa Kreikassa oleskeleville turvapaikanhakijoille. Vuosina 2017 ja 2018 rahaa on jaettu yhteensä 300 miljoonaa euroa. Rahat jaetaan anonyymien Mastercard-maksukorttien kautta.
Unkari kritisoi laittomien korttien jakoa
Unkarin pääministerin turvallisuusneuvonantaja György Bakondi kritisoi anonyymien maksukorttien jakamista Unkarin television ajankohtaisohjelmassa. Bakondin mukaan nimettömien korttien kautta jaettujen rahojen yhteissumma on yli 1,5 miljardia euroa, ja kortteja on annettu yli kahdelle miljoonalle tulijalle.
Turvallisuusneuvonantaja Bakondin mukaan tulijoille jaetut kortit ovat EU:n lainsäädännön vastaisia, koska EU-kansalaisetkaan eivät saisi pitää hallussaan anonyymeja pankkikortteja. Lisäksi korttien hankintaa ei ole kilpailutettu julkisesti.
Laittomasti maahan tulleille jaettavissa Mastercard-korteissa ei ole lainkaan kortinhaltijan nimeä, vaan sen tilalla on numerosarja.
– Tätä ratkaisua ei ole mietitty loppuun asti ja se on laiton, Bakondi sanoo.
Bakondin mukaan nimettömät maksukortit ovat jälleen yksi osoitus siitä, että EU ei halua pysäyttää laitonta siirtolaisuutta vaan laillistaa sen.
– Unkari on kuitenkin eri mieltä: ongelmia ei pidä tuoda Eurooppaan vaan ne pitää ratkaista paikan päällä, Bakondi toteaa. Hän lisää, että hyvä sää on lisännyt laittomien siirtolaisten virtaa Balkanin reitillä.
Mastercard: ”liikkuvuutta ja joustavuutta pakolaisille”
Luottokorttiyhtiö Mastercard korostaa lehdistötiedotteessaan, että maksukortit tarjoavat pakolaisille ”liikkuvuutta, joustavuutta ja arvokkuutta”.
Mastercardin maksukortteja on jaettu muun muassa Serbiassa sijaitsevilla läpikulkuleireillä. Kullekin kortille on ladattu valmiiksi sellainen summa, jonka perheen arvellaan tarvitsevan välttämättömien tarvikkeiden ja yösijan maksamiseen niiden 72 tunnin aikana, jotka tavanomainen siirtolaisperhe viettää Serbiassa matkallaan kohti EU-aluetta. Perhekortille on ladattu 210 euroa ja yksittäisen kulkijan kortille 70 euroa.
Mastercardin lehdistötiedotteessa kerrotaan raskaana olevasta naisesta, joka käytti maksukorttiaan ostaakseen ruokaa itselleen ja syntymättömälle lapselleen. Samassa tiedotteessa irakilaisperheen isä, äiti ja pieni lapsi ”pakevat henkensä edestä” vielä saapuessaan Serbiassa sijaitsevaan leiriin, vaikka Irak on jo yli 2000 kilometrin päässä. Ja henkensä edestä pakeneminen ei tietenkään pääty Serbiaan, vaan perhe ottaa Mastercard-korttinsa mukaan matkaan ja käyttää sen vasta Saksassa ostaakseen lauttaliput Hollantiin, jossa asuu heidän sukulaisiaan.
Avustusjärjestö Mercy Corpsin edustaja myöntääkin, että päätavoite on edistää siirtolaisten liikkumisen vapautta ja antaa heille lisää arvokkuutta.
– Päätavoite on auttaa ihmisiä toimimaan itsenäisesti, sanoo korttien jakelusta vastaava Thomas Byrnes. Tällä tavoin ihmisillä on mahdollisuus käyttää rahat haluamallaan tavalla missä päin maailmaa tahansa.
Mastercard ja George Soros yhteistyössä ”lievittämässä siirtolaiskriisiä”
Mastercardin toimitusjohtaja Ajay Banga ja George Soros tapasivat tammikuussa 2017 maailman talousfoorumin kokouksessa Davosissa, jossa he solmivat yhteistyösopimuksen. Soros sitoutui investoimaan 500 miljoonaa dollaria hankkeisiin, jotka tarjoaisivat ratkaisuja siirtolaisten ja pakolaisten kohtaamiin haasteisiin.
Yksi näistä George Sorosin rahoittamista ratkaisuista liittyy Mastercard-maksukorttien jakamiseen avustusjärjestöjen kautta laittomasti EU-alueelle pyrkiville siirtolaisille.
Slovenialainen TV-ohjaaja Ninoslav Vucetic jakoi jo lokakuussa 2018 kuvan Mastercard-maksukortista, jossa komeilee EU:n ja UNHCR-järjestöjen logot:
BANČNE KARTICE so tudi dokaz, kako EU uničuje Europsko kulturo.!? Vabi jih z denarjem, da povzročajo nasilje.??
KDO migrantom daje takšne bančne kartice za dvigovanje denarnih sredstev, brez imena in priimka? Imajo jih mnogi ILEGALNI MIGRANTI,na mejnem prehodom 'MALJEVAC pic.twitter.com/NXrGnJmhGL— RADIO SLOVENEC (@RadioSLOVENEC) October 29, 2018
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Antikainen imaami Mannanille: Surun ymmärtää, mutta syyttelyä ei
Kansanedustaja Sanna Antikainen kommentoi imaami Abdul Mannanin julkisia syytöksiä Kalajoen hukkumisonnettomuudesta, jossa kolme somalitaustaista poikaa menehtyi. Antikaisen mukaan surua on syytä ymmärtää, mutta tragedian politisointi ja vastuun siirtäminen pelkästään yhteiskunnan harteille ei ole hyväksyttävää.

Teemu Keskisarjan kolumni: Eeuuttuminen on irvokkaampaa kuin suomettuminen

Riikka Purra esitti naisia alistavien kaapuasujen kieltämistä, seurauksena kommenttiryöppy – Helsingin Sanomat teki heti parhaansa kääntääkseen burkakieltokeskustelun sivuraiteille
Viime viikkoina julkisen keskustelun aiheeksi on jälleen noussut islamilaisen kulttuurin kaapuasut. Kuten ennenkin, kotimainen valtamedia pyrkii selittämään pois sen tosiasian, että vartalon peittävien kaapujen käyttö liittyy suoraan naisten alistamiseen ja kontrolloimiseen.

Päivän pointti: Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta posotteli tuhansia kilometrejä pitkin Eurooppaa runsaspäästöisellä matkailuautolla – nyt kansa oudoksuu tekopyhyyttä

Paluupelleilylle ja venkoilulle pantiin piste – ”Tanskassa ei ole koskaan oleskellut näin vähän laittomia maahanmuuttajia”
Euroopan maat ottavat parhaillaan uutta maahanmuuttopoliittista suuntaa, ja esikuvana on Tanska. Vielä muutamia vuosia sitten juuttien toimia haittamaahanmuuton kitkemiseksi ja palautusten vauhdittamiseksi mulkoiltiin alta kulmain mutta nyt on toinen ääni kellossa.

”Britannia on romahduksen partaalla” – maan suurin puolue lupaa palauttaa lain ja järjestyksen
Reformipuolue on mielipidetiedustelujen mukaan Britannian suurin ja puheenjohtaja Nigel Farage tähtää maan seuraavaksi pääministeriksi. Faragella on käsi kansakunnan pulssilla ja hän aikoo palauttaa uskon yhteiskuntaan. Ensimmäinen lupaus on puolittaa rikollisuus viiden vuoden vuoden sisällä.

BBC ohjeistaa toimittajiaan vähättelemään Gazaan saapuneen avun merkitystä ja maalaamaan mielikuvia nälänhädästä – Hamasin osuus terrorisoimisessa ja avun estämisessä ohitetaan
Brittilehti The Spectatorille vuodetusta sisäisestä sähköpostista paljastuu, että Britannian yleisradioyhtiön BBC:n toimituspäällikkö on antanut toimitukselleen tarkat ohjeet Gazan avustustyön uutisointiin liittyen. Ohjeissa todetaan muun muassa, että ”väittely siitä, kuinka paljon apua on saatu Gazaan, on epäolennainen” ja ohjeistetaan kertomaan, että avun jakelujärjestelmä ”ei toimi”.

Suomen Akatemia syytää rahaa rodullistettuun kynsisalonkitutkimukseen, mutta euroakaan ei heru kone- ja valmistustekniikkaan tai kemian prosessitekniikkaan – Wille Rydman: ”On korkea aika..”
Kansanedustaja Wille Rydman herättelee koko tiedeyhteisöä kyseenalaistamaan Suomen Akatemian kestämätöntä rahanjakopolitiikkaa, jossa tukea tarjotaan rodullistettujen kynsisalonkien tarkasteluun, mutta kovien tieteenalojen tutkimuksille nyrpistellään.

Onni Rostilan kolumni: Natsifarkuista ja wokesta
Tämänkin kesän uutispulaa saatiin sitten paikkaamaan jenkkivasemmiston woke-pillastuminen, kirjoittaa kansanedustaja Onni Rostila kolumnissaan.

Rydman: Olematon valtio ei muutu olemassa olevaksi sillä, että se ”tunnustetaan”
- Minulla on paljon sympatiaa itsenäisyyteen pyrkiviä valtiottomia kansoja kohtaan. Silti en pidä kuvitteellisten valtioiden tunnustamisia viisaana politiikkana, kansanedustaja Wille Rydman kirjoittaa.
Uusimmat

PS-Nuoriso: Palestiinan tunnustaminen olisi palkkio terroristeille

Jaana Strandman: Kännykät pois kouluista ja liikenteestä

Onni Rostilan kolumni: Natsifarkuista ja wokesta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää