

PS ARKISTO
Antikainen vastaa Oras Tynkkyselle: Sofia Virran diesel-matka Euroopan halki romutti vihreiden uskottavuuden
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää vihreiden varapuheenjohtajan ja kansanedustaja Oras Tynkkysen yrityksen puolustella puheenjohtaja Sofia Virran laajamittaista diesel-roadtrippiä. – Jos vihreää ilmastopolitiikkaa ei kykene noudattamaan edes vihreiden oma puheenjohtaja, on vihreiden poliittinen linja käytännössä mahdoton, Antikainen sanoo.
Vihreiden kansanedustaja Oras Tynkkynen väitti Ilta-Sanomissa, että Sofia Virran autoilulomaa kritisoineiden kansanedustajien, kuten perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jani Mäkelän Sofia Virran arvostelussa on kyse pelkästään sormen heristelystä ja muiden ihmisten elämäntapavalintojen kyttäämisestä.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää Oras Tynkkysen selittelyt.
– Helmikuussa vaaditaan rajoituksia ihmisten yksityisautoiluun ilmaston nimissä, mutta heinäkuussa lähdetään itse dieselpakulla halki Euroopan – 17 maata ja tuhansia kilometrejä myöhemmin päästöjä on kertynyt neljänneksen suomalaisen vuosittaisen hiilijalanjäljen verran. Sitten, kun tästä oikeutetusti huomautetaan, aletaan puhua siitä, kuinka politiikassa ei tarvitse olla pyhimys. Tämä on sinällään totta: ei politiikassa voi eikä pidä olla pyhimys. Perussuomalaiset tietävät kyllä poliitikkojen erehtyväisyydestä, Antikainen sanoo ja jatkaa:
– Mutta jos puolueen oma politiikka perustuu muiden elämäntapojen arvosteluun sekä muiden edustajien valintojen, kuten lentomatkustamisen arvosteluun ja politiikan yksioikoiseen demonisointiin, niin silloin pitäisi ainakin kestää kritiikki, kun itse joutuu kerrankin siihen asemaan, johon oma puolue muut jatkuvasti painaa, Antikainen sanoo.
Veteleekö vihreät hatusta vertauksiaan?
Tynkkysen yritys rinnastaa Virran toiminta perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purraan saa Antikaiselta täystyrmäyksen:
– En tiedä mistä hatusta Tynkkynen tämän Purra ja Virta -vertauksen veti, mutta Purran ruokavaliovalinta ei ole politiikkaa, eikä hän ole koskaan vaatinut suomalaisille esimerkiksi kasvisruokapakkoa tai bensaveron nostamista – päin vastoin hän vastustanut niitä ja alentanut polttoaineveroa hallituksessa. Tämän lisäksi hän ei moralisoi muiden elämäntapavalintoja eikä pakota ketään seuraamaan hänen elämäntapaansa. Virta ja Vihreät sen sijaan tekevät juuri näin jatkuvasti – ja rikkovat sitten itse julistamiaan sääntöjä.
Antikainen huomauttaa, että vihreiden toiminta ei ole poikkeus, vaan toistuva kuvio:
– Ensin vedotaan ilmastoon, oikeudenmukaisuuteen ja yhdenvertaisuuteen. Sitten tehdään itse juuri päinvastoin – ja lopuksi uhriudutaan, kun joku kehtaa huomauttaa asiasta. Tämä on vihreiden pelikirjan tärkein opinkappale.
Vihreiden moraalisaarnaus kyllästyttää jo
Antikaisen mukaan suomalaiset ovat kyllästyneet vihreiden ilmaston varjolla tapahtuvaan ylhäältä alas päin tapahtuvaan saarnaamiseen, jossa tavallisista arjen valinnoista tehdään vihreiden toimesta syntilistoja.
– Jos syö lihaa, lentää tai ajaa muulla kuin sähköautolla, saa vihreiden moraalisaarnan niskaansa ja veronkorotuslistat käteensä. Mutta kun vihreiden puheenjohtaja rikkoo räikeästi omien saarnojen opinkappaleita, keskustelu leimataan vihapuheeksi ja käännetään tunteiden kautta uhrirooliksi.
– Jos vihreää ilmastopolitiikkaa ei kykene noudattamaan edes vihreiden oma puheenjohtaja, on vihreiden poliittinen linja käytännössä mahdoton. Vihreiden pitääkin puheenjohtajan aiheuttaman kohun jälkeen päivittää linjauksensa ja unohtaa aiemmat haihattelunsa. Virran tapaus on todiste, että näin on tehtävä mikäli puolue haluaa pysyä vakavasti otettavana yhteiskunnallisena toimijana, Antikainen vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hyveposeeraus tekopyhyys Sofia Virta kaksinaismoralismi Autoilu Sanna Antikainen Oras Tynkkynen punavihreys vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Vihreä tekopyhyys elää ja voi hyvin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta julkaisi Instagramissa kuvia matkailuautolla tehdystä Euroopan-lomastaan. Reissu kattoi 17 maata ja tuhansia kilometrejä – päästöjä kertyi arviolta noin neljäsosa keskivertosuomalaisen koko vuoden hiilijalanjäljestä. Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää tilannetta räikeänä esimerkkinä vihreiden kaksoisstandardeista.
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












