Artikkeli kuva

Tossavainen: Ei rahaa Venäjän mafialle

06.03.2013 |22:17

Valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sdp) mukaan Kypros saa euromailta tukea riippumatta siitä, mitä meneillään olevissa rahanpesu- ja veronkiertoselvityksissä ilmenee. Luit ihan oikein, siis riippumatta siitä, mitä meneillään olevissa rahanpesu- ja veronkiertoselvityksissä ilmenee. Ne ovat sivuseikka.

Mielestäni tällainen on täysin edesvastuutonta, täysin moraalitonta.

Ilmaisisin asian vieläkin jyrkemmin, jos siihen löytyisi suomen kielestä sellaisia sanoja.

Siis miljardeittain rahaa mätetään tällä kertaa Kyproksen pelastamiseen. Käytännössä se tarkoittaa, että silloin pelastetaan venäläisen mafian pesemiä rahoja. Kerta kaikkiaan typerää touhua!

Ilta-Sanomien mielipidekyselyssä 98 % vastaajista ei hyväksy menettelyä. Mutta sillähän ei Suomen tasavallan hallitukselle ja sen taustalla oleville puolueille ole mitään merkitystä. Tärkeintä on venäläisen mafian pelastaminen.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
3.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
9.
Suomen uutiset logo

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan

27.02.2026 |19:51
10.
Suomen uutiset logo

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa

28.02.2026 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää