Artikkeli kuva

Wikipedia

Tossavainen: Kehitysapu kohdennettava uudelleen

07.02.2014 |15:30

Sambialaissyntyinen naisekonomisti Dambisa Moyo, Oxfordin ja Harvardin kasvatti, on kirjoittanut bestseller-kirjan Dead Aid (Kuollut apu). Moyon mielestä Afrikan maiden saama kehitysapu on vahvistanut taloudellista riippuvuutta teollisuusmaista, edistänyt korruptiota ja viime kädessä pitkittänyt köyhyysongelmaa.

Moyo ei ole ainoa asiantuntija, joka on tätä mieltä. Vaikka en nyt itseäni pidä alan asiantuntijana, niin silti rohkenen olla täysin samaa mieltä. Useimmiten kehitysapuun suunnatut rahat todellakin menevät suurelta osin muualle kuin mihin ne oli tarkoitettu. Hieman kärjistäen sanottuna usein ainoa myönteinen vaikutus on ollut se, että antaja on saanut itselleen hyvän omantunnon.

Mielestäni varsinkin tässä taloudellisessa tilanteessa maamme runsaan miljardin suuruisesta kehitysavusta voitaisiin leikata noin puolet.

Toinen puolikas pitäisi käyttää siellä missä hätä on suurin ja apu menee parhaiten perille: suuret luonnononnettomuudet ja maiden sisäiset kriisit. Nyt voisimme keskittää apumme esimerkiksi syyrialaisten auttamiseen. Inhimillinen hätä on siellä kohtuuttoman suuri.

REIJO TOSSAVAINEN


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
5.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
6.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
8.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
10.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää