Artikkeli kuva

Tossavainen: Vehkaperä yrittää hämätä äänestäjiä – ”Viikon kuluttua voimme palata normaaliin”

20.05.2014 |19:50

Istun Mirja Vehkaperän kanssa neljänä päivänä viikossa saman pöydän ympärillä eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnassa. Mielestäni Mirja on keskustalainen siitä paremmasta päästä. Nyt kuitenkin vaalien läheisyys saa myös Mirjan mopon keulimaan.

Mirja Vehkaperä syyttää perussuomalaisia, että me emme tiedä mihin ryhmään menemme. Olemme kertoneet mielestäni riittävän selkokielisesti, että tulemme muodostamaan maltillisten eurokriittisten kanssa oman parlamenttiryhmän. Ensin äänestäjät kertovat, minkälainen europarlamentin tuleva koostumus on. Vasta sen jälkeen ryhmän muodostaminen on mahdollista.

Vehkaperä kehuu keskustan vaaliohjelmaa. Ei siinä mitään, jokainen saa omaansa kehua. Sinä Mirja, minä, ja kaikki muutkin tiedämme, että keskustan europarlamentaarikot ovat hyvin pieni osa Alden ryhmästä, joka on kaikkein liittovaltiomyönteisiin ja maaseutuvastaisin. Silloin on lähes yks´lysti, mitä keskustan eu-vaaliohjelmassa lukee. Alde on Alde, ja Suomen keskusta ei sitä voi muuksi muuttaa.. Ei ainakaan Väyrynen, joka valituksi tultuaan olisi mahdollisimman väärässä seurassa.

Ymmärrän, että kyse on vaaliretoriikasta. Viikon kuluttua voimme palata normaaliin tilanteeseen.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
7.
Suomen uutiset logo

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?

27.06.2025 |14:55
9.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
10.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää