Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa maanantaina. Tällaiset julkisella paikalla pidetyt joukkorukoukset eivät ole harvinaisia näkyjä länsimaissa, mutta tällä kertaa tapahtuma aiheutti poikkeuksellisen paljon kriittistä keskustelua.
Keskustelun avasi konservatiivien kansanedustaja Nick Timothy, jonka mielestä julkisella paikalla pidettävillä islamilaisilla joukkorukouksilla pyritään alistamaan kristittyjä. Hän kehotti muslimeja jatkossa pitämään rukoushetkensä moskeijoiden seinien sisällä, ei julkisilla paikoilla.
Vasemmistoa edustava pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja sanoen olevansa ”ylpeä meidän suvaitsevaisesta ja monimuotoisesta maastamme”, jossa ”kaikkia uskontoja” juhlistetaan Trafalgarin aukiolla. Starmer vaati konservatiivipuolueen puheenjohtajaa ryhtymään kurinpitotoimiin Nick Timothyä kohtaan.
Farage korosti judeo-kristillisiä arvoja
Kannatuskyselyiden kärjessä olevan Reform UK -puolueen puheenjohtaja Nigel Farage oli samoilla linjoilla konservatiivikansanedustajan kanssa: historiallisella Trafalgarin aukiolla pidetty islamilainen joukkorukous oli yritys brittiläisen kulttuurin alistamiseksi maan pääkaupungissa.
Farage huomautti, että Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan oli itsekin mukana Trafalgarin aukion tapahtumassa, ja pääministeri Keir Starmer asettui välittömästi muslimien puolelle.
Nigel Faragen mukaan Britannia on ”judeo-kristillisille” arvoille rakennettu maa, jota sen asukkaat ovat puolustaneet kahdessa maailmansodassa. Näistä arvoista Farage ei halua luopua.
– Britit eivät aio sietää tätä enää, Farage sanoi.
Joukkorukouksilla näytetään joukkovoimaa
Islamilaisia joukkorukouksia on viime vuosina järjestetty monissa länsimaissa julkisilla paikoilla. Ilmiön taustalla ei ole niinkään se, etteikö moskeijoissa olisi tilaa rukoilla, vaan se, että muslimit haluavat näyttää joukkovoimaansa.
Konservatiiveista reformipuolueeseen loikannut kansanedustaja Danny Kruger on sitä mieltä, että ”Nick Timothy ja Nigel Farage ovat oikeassa ja Sadiq Khan ja Keir Starmer ovat väärässä”. Pienten ryhmien rukoilut julkisella paikalla eivät haittaa ketään, mutta suuret joukkotapahtumat ovat eri asia.
Krugerin mielestä muslimien joukkorukouksen tavoitteena on kaupunkitilan haltuunotto oman uskontonsa nimissä. Heidän lähettämänsä viesti on, että ”Britannia ei ole enää kristitty maa, ja että se tulee olemaan muslimimaa, jos Allah suo”, sanoo Kruger.
Pormestarinvaalit tulossa parin vuoden päästä
Lontoon pormestarina on vuodesta 2016 lähtien toiminut pakistanilaistaustainen Sadiq Khan, joka on ahkerasti ajanut muslimivähemmistön asiaa ja osallistunut näkyvästi ramadanin viettoon. Hän oli mukana myös Trafalgarin aukion joukkorukouksessa.
Parin vuoden päästä pidettävissä pormestarinvaaleissa yksi Khanin vastaehdokkaista on reformipuolueen Laila Ahmed Cunningham (o.s. El-Meleigy). Laila Cunninghamilta – joka on itsekin muslimi – kysyttiin TalkTV-kanavan haastattelussa, menisikö hän mukaan joukkorukoukseen Trafalgarin aukiolle, jos hänestä tulee pormestari.
Cunningham: ”Islamistien poliittisia voimannäyttöjä”
Laila Cunningham on sitä mieltä, että yleisellä paikalla pidettäviä muslimien joukkorukouksia ei tulisi lainkaan järjestää Britanniassa, koska ”tämä on kristitty maa”. Cunninghamin mukaan julkiset joukkorukoukset ovat islamistien poliittisia voimannäyttöjä, joita ei esimerkiksi hänen vanhempiensa syntymämaassa Egyptissä suvaittaisi.
Cunningham sanoo, että hänen omat vanhempansa muuttivat Egyptistä Lontooseen, koska he halusivat elää brittiläisessä kaupungissa brittiläisten arvojen mukaaan. Hän itse edustaa ajattelultaan kulttuurinationalismia, jossa minkä tahansa maalaisesta ihmisestä voi tulla britti, jos hän hyväksyy brittiläiset arvot.
Lähes kaikki Trafalgarin aukion joukkorukoukseen osallistuneet olivat miehiä. Cunninghamin mukaan tämä johtuu siitä, että islamissa naisten ei kuulu rukoilla miesten nähden.
Lontoo on maan suurin muslimien keskittymä. Viimeisimmän väestölaskennan (2021) mukaan 15 prosenttia Lontoon asukkaista on muslimeja. Tämä tarkoittaa noin 1,3 miljoonaa asukasta. Jos muslimit keskittävät äänensä omalle ehdokkaalleen, he edustavat merkittävää äänestäjäblokkia, koska äänestysaktiivisuus on pormestarinvaaleissa alhainen.