

Tulevaisuutta Suomessa: Robottiautoja ja ikääntymisen hidastamista
Elämän simulointia, robottiautoja ja elinten takaisinkasvatusta – utopiaa vai lähitulevaisuutta? Mitä ilmeisimmin jälkimmäistä, ainakin jos kysymykseen vastaa kansanedustaja Ville Vähämäki.
Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Vähämäen johtama tulevaisuusvaliokunnan Radikaalit teknologiat -jaosto on teettänyt sataa uutta teknologiaa käsittelevän tutkimuksen. Tutkimus on Euroopan, ja jopa maailman tasolla ainutlaatuinen. Tutkimusryhmän muodostavat Risto Linturi, Osmo Kuusi ja Toni Ahlqvist.
– Tutkimuksessa on luotu radikaalien teknologioiden nelitasomalli, jonka avulla eri teknologioita voidaan pisteyttää ja niistä voidaan muodostaa erityyppisiä top-listauksia. Tarkoitus on päivittää listaa säännöllisesti ja etsiä listalla nousevia innovaatioita, Vähämäki kertoo.
Tutkimuksen tarkoituksena oli diplomi-insinööri Vähämäen mukaan luoda työkalu, jolla muun muassa pystyttäisiin kanavoimaan tuotekehitys ja tutkimusmäärärahat oikeisiin kohteisiin. Samalla löydettiin menetelmä, jonka avulla voidaan saada selville minkä innovaatioiden osalta valtion täytyy tukea yritystemme vientiä, ja minkä innovaatioiden osalta Suomessa täytyy panostaa kotimaisiin referensseihin.
Kansakunta tienhaarassa
Suomi oli vielä 2000-luvun taitteessa yksi teollisuuden ja teknologian ykkösmaita maailmassa. Näin ei enää ole.
– Maailma tuli vuona 2008 alkaneesta taantumasta hieman erilaisena takaisin. Vielä tuolloin olimme monella alalla maailman huipulla, mutta tänä päivänä monet tuotteemme ovat sellaisia mitä muut eivät halua ostaa, Vähämäki harmittelee.
Kysymys on Suomen vientiteollisuuden kohtalosta tulevassa maailmassa.
– Olemmeko nopeita omaksujia ja myymme teknologioita muille? Jos olemme liian hitaita, niin me jäämme ostajan osaan.
Radikaalien teknologioiden luettelo on henkeä salpaava. Alla on lueteltu joitakin tutkimuksen tuloksena saatuja teknologialistauksia.
Radikaalit teknologiset ratkaisut olennaisten vientivalmiuksien alueella:
– Yhteistyön ja yhteiskunnan pelillistäminen
– Robottiauto
– Tavaroiden 3D-tulostus
– Painettavat yms. halvat sensorit
– Nopeasti halventuva aurinkoenergia
– Henkilökohtainen oman kehon analysaattori
– Dementiaa ehkäisevä lääkitys
– Kevyet tehokkaat nopeasti ladattavat akut ja kondensaattorit
– Haptiset käyttöliittymät
– Liikkeisiin perustuvat käytönohjaimet
Radikaalit teknologiset ratkaisut kapeiden vientivalmiuksien alueella:
– Avoin data ja Big data
– Vapaasti organisoituva etätyö ja netissä muodostuvat organisaatiot
– Laajennetun todellisuuden välineet
– Oppimisen uudelleenorganisointi
– Tauteja, fysiologisia tiloja ja organismien ominaisuuksia nopeasti ja halvalla tunnistavat biosirut tai biosensorit
– Pilvilaskenta, massiivinen keskitetty data ja prosessointiteho
– Rutiininomainen kattava DNA-luenta
– Materiaalitutka
– Modulaarinen robotiikka
– Ympäristön reaaliaikainen 3D-mallinnus
Tieteellisesti kiinnostavimpien alueiden radikaalit teknologiset ratkaisut:
– Äärimmäisen tiheät, kvantti-ilmiöt huomioon ottavat prosessorit
– Tauteja, fysiologisia tiloja ja organismien ominaisuuksia nopeasti ja halvalla tunnistavat biosirut tai biosensorit
– Rutiinimainen kattava DNA-luenta
– Dementiaa ehkäisevä lääkitys
– Geenitietoon perustuvat lääkkeet
– Elämän simulointi solutasolla ja keinosolu
– Geenimuunnellut organismit monikäyttöisten materiaalien tuottajina
– Eliniän pidentäminen ja ikääntymisen hidastaminen
– Elinten korjaaminen ja takaisinkasvatus, soluviljely
– Nanohiilet suolan tai bakteerien poistossa ja muussa erotustekniikassa
Laboratorioprototyyppitason radikaalit lupaukset:
– Langaton siirto 2.5 terabittiä sekunnissa (vortex beam)
– Elämän simulointi solutasolla ja keinosolu
– Piezosähköiset energialähteet, kineettisen energian talteenotto
– Eliniän pidentäminen ja ikääntymisen hidastaminen
– Rakennusten 3D-tulostus
– Aivojen korjaaminen ja kykyjen kasvattaminen
– Tehokkaat kevyet aurinkopaneelit
– Materiaalin 3D-tulostus ja 4D-tulostus
– Elinten korjaaminen ja takaisinkasvatus, soluviljely
– Itseorganisoituva virtuaalimaailma verkon 3D-datasta
Innovaatioiden edistymistä seurataan vuosittain ja yllä olevia listauksia päivitetään tilanteiden muuttuessa.
– Tutkimuksen ideana on, että suomalaiset tutkimuslaitokset ja yritykset kiinnostuisivat näistä mahdollisuuksista. Sekä siitä, että sijoittajat ryhtyisivät rahoittamaan näitä innovaatioita, kuvaa tutkimustyötä johtanut Ville Vähämäki.
Asiasta lisää keskiviikkona Ylen A-studiossa.
SEPPO HUHTA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.