Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Turunen: 1 000 euroa kuussa verottomana

25.08.2014 |13:27

Ensimmäinen tonni kuussa verottomaksi työläisille, eläkeläisille ja omaishoitajille, vaatii perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen.

– Ensimmäinen tonni kuussa verottomana parantaisi pienituloisten asemaa, lisäisi ostovoimaa ja auttaisi työvoiman ja työpaikkojen kohdanto-ongelmassa kustannusneutraalisti. Kohdanto-ongelmaa ei mielestäni ole tarkasteltu riittävästi työntekijän kannalta. Olennaista on mitä pienestä palkasta jää käteen, Turunen muistuttaa.

– Tonnin kuussa ansaitsevat käytännössä maksavat vain kunnallisveroa. Veron perimättä jättämisellä ei kuntatalouteen ole suurtakaan merkitystä. Sen kompensoivat pienentyneet toimeentulo- ja muut sosiaalituet.

Turusen mielestä verottoman ensimmäisen tonnin jälkeen veroasteikkoa voidaan rukata siten, että kokonaisveroaste pysyy 4 000 euron palkasta nykyisellä tasolla ja kustannusvaikutus siirretään suurien palkkojen ja eläkkeiden verotukseen.

– Verottoman tonnin olisi koskettava ilman muuta omaishoitajia, jotka tekevät viiden miljardin säästöt yhteiskunnalle joka vuosi, Turunen linjaa.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
9.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
10.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää