Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Turunen ehdottaa lisärahoitusta cleantech-osaamiselle

27.05.2014 |13:29

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen ehdottaa lisätalousarvioon rahoitusta Mikkelin ammattikorkeakoulun ympäristömateriaalitekniikan laitokselle.

Savonlinnassa on kehitetty hiilidioksidin talteenottojärjestelmää ja hiilidioksidin muuttamista metanoliksi, joka voidaan hyödyntää liikennepolttoaineena. Patentoidulla nykyprosessilla on merkittävästi parannettu prosessin ympäristöystävällisyyttä ja kustannustehokkuutta. Jatkokehitystyölle tarvitaan lisää resursseja.

Aloitteessaan Turunen ehdottaa valtion vuoden 2014 lisätalousarvioon lisäyksenä miljoona euroa Mikkelin ammattikorkeakoulun ympäristömateriaalitekniikan laitokselle/Savonlinnan kuitulaboratoriolle, hiilidioksidi-metanolisynteesiprosessin jatkotutkimuksiin.

– Tässä on kysymyksessä tekniikka, jolla ilmansaaste otetaan talteen ja muutetaan liikennepolttoaineeksi. Tämä on sellainen kohde rahoitukselle mistä hallituskin on puhunut pääministeriä myöten. Kuitulaboratoriossa tehdään juuri sitä cleantech-osaamista, josta toivotaan maamme uutta vientivalttia, Turunen sanoo.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
7.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää