Artikkeli kuva

Turussa kiellettiin valtuutettuja puhumasta maahanmuutosta – ”Yhden totuuden puolueissa ei sallita monikulttuurisuuden kyseenalaistamista”

23.03.2017 |09:20

Kokoomuksen, SDP:n, vihreiden ja keskustan valtuustoryhmien johtajat kielsivät valtuutettujaan pitämästä puheenvuoroja Turun kaupunginvaltuuston maahanmuuttopolitiikkaa käsittelevässä kokouksessa tämän viikon maanantaina.

Osa näiden puolueiden valtuutetuista ei ilmeisesti suostunut kieltoon, sillä puheenvuoroja pidettiin siitä huolimatta. Kaikki näistä ryhmistä kuullut puheenvuorot olivat erittäin maahanmuuttomyönteisiä.

Missä demokratia ja sananvapaus?

Perussuomalaisten Turun valtuustoryhmän puheenjohtaja Ville Tavio pitää puhekieltoa erittäin huolestuttavana.

– Olen huolissani sananvapauden ja demokratian todellisesta merkityksestä näille demokratian ystävinä esiintyville puolueille, Tavio sanoo.

– Suomeen on syntynyt yhden totuuden puolueita, joissa ei sallita maahanmuuton tai monikulttuurisuuden kyseenalaistamista.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää