Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tutkimus: Kiina kouluttaa Afrikkaan uutta autokraattista eliittiä – vaikutukset ulottuvat Eurooppaan ja Suomeen

20.01.2026 |14:01

Tuore tutkimus varoittaa, että Kiina kasvattaa Afrikkaan uutta johtajasukupolvea, joka omaksuu Pekingin autokraattisen mallin. Tutkijoiden mukaan Kiinan pehmeä valta heikentää demokratiaa Afrikassa ja vahvistaa autoritaaristen maiden keskinäistä tukea myös kansainvälisissä kriiseissä.

Demo Finlandin ja European Democracy Hubin tutkimus osoittaa, että Kiina käyttää koulutusta, seminaareja, matkoja ja rahoitusta vahvistaakseen Afrikan valtapuolueita ja niiden autokraattisia rakenteita.

Tutkija Christine Hackenesch kertoo, että Kiina on rahoittanut afrikkalaisia puoluekouluja yli 40 miljoonalla dollarilla ja järjestänyt päättäjille koulutusmatkoja, joissa korostetaan autokratian hyötyjä.

Hackeneschin mukaan Kiinan tavoitteena on kasvattaa maita, jotka suhtautuvat myönteisesti sen hallintomalliin ja tukevat Kiinan linjaa kansainvälisissä kysymyksissä.

Kiina on tavannut afrikkalaisten valtapuolueiden päättäjiä satoja kertoja vuosien 2000 ja 2023 välillä. Tapaamisten lisäksi he järjestävät muun muassa seminaareja sekä opintomatkoja Kiinaan, jotka korostavat autokratian hyötyjä. Kiinan ensisijainen tavoite on kasvattaa heille myötämielisten maiden joukkoa, mutta siinä samalla he normalisoivat autokratiaa valtiomuotona, Hackenesch sanoo.

Autokraattiset maat tukevat toisiaan

Demo Finlandin toiminnanjohtaja Anu Juvonen huomauttaa, että Kiinan vaikutus näkyi konkreettisesti Ukrainan sodan yhteydessä, kun useat Kiinan vaikutuspiirissä olevat Afrikan maat eivät tuominneet Venäjän hyökkäystä.

Autokratiat tukevat kansainvälisissä kiistatilanteissa todennäköisemmin toisiaan kuin demokratioita, minkä lisäksi ne ovat ylipäätään konfliktiherkempiä kuin demokratiat. Suomen kaltaiselle pienelle demokratialle sääntöpohjainen maailmanjärjestys, jossa isommat eivät pääse sortamaan pienempiään, on elintärkeä, Juvonen korostaa.

Tutkimuksen mukaan Kiina pyrkii keräämään globaalia tukea omille kiistanalaisille politiikoilleen. Hackenesch kertoo, että Kiina on saanut useita Afrikan maita tunnustamaan Taiwanin osaksi Kiinaa epävirallisten puolueyhteyksien kautta.

Kiinan malli etenee, ellei Eurooppa toimi

Hackenesch varoittaa, että EU ei voi kilpailla Kiinan kanssa infrastruktuuri-investoinneissa, mutta voi tarjota vaihtoehdon demokratian pohjalta.

Globaalin etelän maiden poliittisille eliiteille tärkeää näyttää olevan pitkäjänteinen, korkean tason vuorovaikutus. He arvostavat Kiinan aktiivisuutta osittain vaihtoehtojen puutteen vuoksi. Kiristyvän geopoliittisen kilpailun ja muuttuvien globaalien liittoutumien valossa eurooppalaisten päätöksentekijöiden tulisi arvioida uudelleen yhteistyötään globaalin etelän kumppaneiden kanssa.

– Erityisesti puolueiden välinen yhteistyö on tällä hetkellä laiminlyöty osa-alue. Tätä puutetta voidaan kuitenkin korjata lisäämällä rahoitusta puolueiden väliselle yhteistyölle ja rakentamalla, ylläpitämällä sekä vahvistamalla puolueiden välisiä suhteita esimerkiksi säännöllisten tapaamisten avulla. Ei Kiinan mallia jäljitellen, vaan demokraattisen vastanarratiivin säilyttämiseksi, Hackenesch sanoo.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Halla-aho: Venäjä on valtioksi naamioitunut huoltoasema, mutta Kiina on aivan toista luokkaa ja systeemitason uhka

21.06.2025 |11:54
Suomen uutiset logo

Wille Rydman varoittaa TikTok-datakeskuksiin liittyvistä uhkakuvista: ”Kiinalaisia datakeskuksia on maailmalla hyödynnetty kyseenalaisiin tarkoituksiin”

12.05.2025 |12:08

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan

15.01.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää