Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

8. luetuin

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”

28.01.2026 |16:22

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Kansanedustaja Tytti Tuppuraisen epä-asiallisen käyttäytymisen toi julki tänään STT perustaen tietonsa eduskunta-avustajille tekemäänsä kyselyyn sekä eri demaritoimijoiden haastatteluihin.

Tuppuraisen kerrotaan nöyryyttävän SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä julkisesti, yhdessä STT:n saamassa nimettömässä kyselyvastauksessa sanotaan.

Tuppuraisen kerrotaan lisäksi huutavan avustajilleen ja saavan heidät joskus itkemään.

Epäasiallisesta huutamisesta ja asiattomasta käytöksestä STT:n haastatteluissa kertoo kaikkiaan viisi ihmistä.

Tytti Tuppurainen itse kiistää yleisellä tasolla väitteet nöyryyttämisestä. Hän suostuu kuvaamaan häneen kohdistuvia syytöksiä erittäin sumeasti, ja lähinnä vain yleisellä tasolla, mikä mahdollistaa hänen henkilönsä etäännyttämisen häneen itseensä kohdistuvista syytöksistä.

Ryhmäpuheenjohtajan tulisi olla esimerkki ryhmälle

Tuppurais-kohu kytkeytyy laajempaan SDP:n sisäiseen häirintäkohuun, jossa on käsitelty epäasiallista käytöstä ja seksuaalista häirintää eduskuntaryhmässä. Aiemmin valtamedia on pyrkinyt kehystämään pitkälti SDP:hen kytkeytyvää epäasiallista käytöstä ja häirintää ikään kuin koko eduskunnan ongelmaksi.

Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pitää syytöksiä Tytti Tuppuraista kohtaan vakavina.

Halla-aho muistuttaa, että ryhmän puheenjohtaja toimii esimerkkinä koko ryhmälle.

– Tuppuraista siteeratakseni tilanne on karmea. On tietysti karmeaa, jos tällaista käyttäytymistä esiintyy tällä tasolla. Hänen tämän päivän reaktioissaan ihmettelen sitä, kun hän on korostanut sitä, että nämä avustajien esille tuomat tiedot pitää ottaa vakavasti. Nyt, kun ne kohdistuvat häneen itseensä, hän aika suoralta kädeltä tyrmäsi ne mielettömiksi, Halla-aho kommentoi Ilta-Sanomille.

Terapia-Villeltä kovaa tekstiä

SDP:n kansanedustaja, ”Terapia-Villenä” tunnettu kansanedustaja Ville Merinen lataa kovaa tekstiä Instagramissa ja vaatii, että ihmisiä on vaihdettava.

– On totta, että häirintä koskee eduskuntaa isommin, mutta oma joukkue pitää saada ensimmäisenä kuntoon, Merinen kirjoittaa Instagramissa ja lisää että ”kaikki kakka ei ole vielä edes noussut pintaan”.

SDP:n häirintäkohu alkoi avautua nimenomaan Merisen ulostuloista. Merinen kertoi aiemmin Ylen dokumenttisarjassa Vallan algoritmi, että eräät kansanedustajat kohtelevat omia avustajiaan epäasiallisesti. SDP:n eduskuntaryhmän pääsihteeri Rami Lindström vahvisti asian Yle uutisille.

Sittemmin mediatietojen mukaan on saatu selville, että SDP:n kansanedustajista ainakin Marko Asell, Jani Kokko ja Kim Berg ovat kytköksissä eduskunnan häirintätapauksiin.

Asell on jo pyytänyt omaa toimintansa anteeksi. Asellin kerrotaan kosketelleen epäasiallisesti SDP:n naispuolista eduskunta-avustajaa ravintola Ihkun tanssilattialla.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
3.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan 

22.01.2026 |18:07

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää