

Antti Aimo-Koivisto Lehtikuva
Ulkoministerit neuvottelivat Irakin tilanteesta, Suomi hakee Ruotsin tapaan palautussopimusta Irakiin
Suomen ja Ruotsin ulkoministerit Timo Soini (ps.) ja sosiaalidemokraatteja edustava Margot Wallström sovittivat yhteen maiden kantoja ulkopoliittisissa kysymyksissä, ennen muuta pakolaiskriisistä. Osapuolet kertoivat neuvotelleensa Irakin tilanteesta ja siitä, kuinka turvapaikanhakijoita, jotka eivät saa pysyvää turvapaikkaoikeutta, voitaisiin palauttaa Irakiin. Ruotsilla on jo sopimus palautusoikeudesta, Suomi pyrkii saamaan vastaavan sopimuksen.
– Irak-sopimus on erittäin haastava nyt, koska yritykset palauttaa ihmisiä Irakiin eivät ole onnistuneet kovin hyvin. Neuvottelemme samanlaisesta sopimuksesta kuin Ruotsilla on. Mutta pitkässä juoksussa uskomme, että pystymme saamaan ihmisiä takaisin Irakiin jos turvapaikkaa ei ole myönnetty. Tämä ainoa moraalisesti oikea tapa toimia. Mutta tämä vaatii työtä ja teemme sitä yhdessä. Tietenkään turvattomille alueille ei karkoteta, mutta siellä on turvallisia paikkoja. Irakia ei voi kuvata yhtenäisenä alueena, Soini totesi.
Ruotsin ulkoministeri kävi Irakissa hiljattain ja maan hallitus keskusteli asiasta juuri äskettäin. Wallström totesi, että tilanne on vaikea, koska palautusten onnistuminen vaatii Irakin viranomaisten luvan myös Suomelle. Hän sanoi, että Irakissa on yhä vaarallisia alueita, mutta siellä on myös turvallisia alueita, joihin voisi palauttaa turvapaikanhakijoita.
Soini sanoi, että aikataulut ovat tiukat. Maahanmuutosta keskustellaan Pohjoismaiden kesken yhteisten kantojen luomiseksi: maiden ministereillä on kaksi kokousta Brysselissä, Nato+2 –kokous ja ulkoministereiden kuukausikokous, johon Norjan ulkoministeri voidaan kutsua erikseen.
– Näin tiedämme maidemme käytännöistä ja toimenpiteistä, joita voimme tehdä. On erittäin tärkeää toimia yhdessä tässä kysymyksessä, Soini totesi.
Ruotsin maahanmuuttotilanne kestämätön
Wallström taas sanoi, että Ruotsin pakolaistilanne on kestämätön, ellei maa saa apua. Suuri osa etenkin lapsipakolaisista suuntaa nimenomaan Ruotsiin.
– Pakolaisasia on tietenkin Ruotsin hallituksessa etusijalla. Painimme käytännön haasteiden parissa. Painottaisin etenkin sitä, että lähes kolmasosa pakolaislapsista tulee nimenomaan Ruotsiin. Tämä on kestämätön tilanne, ellemme saa jotakin apua muilta EU-mailta.
– Haluamme antaa lapsille paremman elämän. Heillä on erityisiä tarpeita -psykososiaalista tukea, koulutusta, asuntoja ja turvallisuuden tunnetta. Meille on tullut huomattavan suuri osa pakolaisista. Siksi haluamme uudelleensijoitusjärjestelyihin. Tämä pitäisi nostaa EU:n agendalle myös, Wallström totesi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Maahanmuuttokriittinen huippumuusikko jäi sensuurin hampaisiin – brittiradio ei soita hittisinkkua
Legendaarinen brittimuusikko Morrissey tunnetaan rakastettujen laulujensa lisäksi massamaahanmuuton ja woken vastustajana. Morrissey on nyt esittänyt epäilyksiä, että hänen uusinta menestyssingleään ei soiteta radiossa poliittisen sensuurin takia.

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun
Paikallisten asukkaiden kärsivällisyys Espanjan Ceutassa on nyt loppu. Heinäkuun lopulla runsaat 70 000 laitonta maahantunkeutujaa ylitti rajan Marokosta Espanjan Ceutaan ja heistä noin 5 000 oleskelee edelleen alueella. Paikallisten asukkaiden ja laittomien tulijoiden välit ovat kärjistyneet väkivaltaisiksi ja Espanja on pyytänyt Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontexia apuun laittomien palauttamiseksi Marokkoon.

Rikos ei enää kannata – kultakellot ja setelitukut lähtevät huumeparoneilta valtiolle
Jatkossa rikollinen voi menettää selittämättömän omaisuutensa, jos esitutkinnassa tunnistettu omaisuus on todennäköisesti peräisin rikollisesta toiminnasta.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








