
USA etsii liittolaisia Hormuzin salmen laivaliikenteen turvaamiseen – Euroopan maat empivät
Yhdysvallat haluaa perustaa kansainvälisen liittouman suojaamaan öljykuljetuksia Persianlahdella ja erityisesti Hormuzinsalmessa. Hanke on perusteiltaan ymmärrettävä, mutta mukaan pyydetyt EU-maat kiertävät kysymystä kuin kissa kuumaa puuroa. Kansainvälistä laivaliikennettä halutaan toki suojata, mutta suursodaksi räjähtävään nokkapokkaan ei haluta mukaan.
Persianlahdella ja Hormuzinsalmessa tankkereita on hätyytelty, pommiteltu ja vallattu toukokuun alusta lähtien. Yhdysvallat pitää Iranin vallankumouskaartia vastuullisena provokaatioista. Yhdysvallat on pyytänyt muun muassa Saksaa mukaan Hormuzinsalmen laivaliikennettä suojaavaan liittoumaan. Valtaosa Saksan puolueista haluaa yleisradioyhtiö ZDF:n mukaan kieltäytyä kunniasta.
Hormuz-operaation valmistelut käynnissä
Yhdysvaltain ja Britannian asevoimat ovat neuvotelleet mahdollisten sotilaallisten toimenpiteiden sisällöstä. Kuinka ollakaan, niistä ei ole kerrottu julkisuuteen.
Britannian puolustusministeriön mukaan liittoumaan on joka tapauksessa tulossa useamman valtion edustus. Britannia, Ranska ja Saksa tekivät kuukausien ajan voitavansa pelastaakseen Iranin ydinsulkusopimuksen, web.de-verkkopalvelu kertoo. Vaiva on nyt jäämässä turhaksi Iranin uskonnollisen johdon ja Yhdysvaltain presidentin sovittamattomalta näyttävän ristiriidan takia.
USA kiristi ruuvia muutama päivä sitten jäädyttämällä Iranin ulkoministeri Muhammed Javad Zarifin varat USA:ssa. Liikkeen taustalla lienee halu rajoittaa ulkoministerin neuvottelumatkoja maailmalla. Yhdysvaltain valtionhallinnon mukaan varojen jäädytyksellä lähetetään vastapuolelle selkeä viesti siitä, että Iranin johdon viimeaikaisia toimia on mahdotonta hyväksyä. Presidentti Hassan Rouhani vastasi viestiin torstaina Reutersin mukaan sanomalla, että ”Iran on valmistautunut pahimpaan”.
Ruotsi pohtii osallistumista
Myös Ruotsi on saanut kutsun Hormuz-operaatioon. Ulkoministeriö perehtyy ensin kutsun sisältöön ja palaa Aftonbladetin mukaan asiaan sen jälkeen. Ruotsi on omalla tavallaan osallinen Hormuzin salmen kiistassa, sillä Iran kaappasi heinäkuussa ruotsalaisen Stena-yhtiön omistaman aluksen syyttäen sen 23-henkistä miehistöä kansainvälisten meriliikennesäännösten rikkomisesta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.