Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Aittakumpu vaatii ripeitä toimia kotimaisen maatalouden pelastamiseksi: ”Syyllistämisen pitää loppua”

20.10.2025 |18:21

Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu varoittaa Facebook-päivityksessään suomalaisen maatalouden kriisiytyvän, kun maatiloja lopettaa ja naudanlihasta uhkaa tulla pulaa ensi vuonna. Hän korostaa maanviljelijöiden arvostusta, vaatii syyllistämisen lopettamista ja painottaa, että kuntien sekä julkishallinnon tulisi lisätä kotimaisen ruoan käyttöä ruokailuissa.

Maatiloja lopettaa ja pula naudanlihasta jatkuu ensi vuonna, kertoo Maaseudun Tulevaisuus. Kansanedustaja Pekka Aittakummun mukaan alkaa olla käsillä viimeiset hetket kotimaisen maatalouden pelastamiseksi, sillä ilman suomalaista ruokaa meille käy kehnosti.

– Maanviljelijöille kuuluu kaikki arvostus. Maatalouden syyllistämisen pitää loppua, Aittakumpu vaatii.

Kotimaista ruokaa ilmastohömpän sijasta

Ilmastohömpän sijasta kunnissa ja muualla julkishallinnossa kannattaisi Aittakummun mielestä keskittyä ruokailuissa kotimaisen ruoan tarjoamiseen. Suomalainen ruoka on puhdasta, laadukasta ja lähellä tuotettua.

– Hallitus on toiminut oikein, kun maataloudelta ei ole leikattu ja esimerkiksi Finnveraa koskeva lainsäädäntö muutetaan niin, että se voi myöntää rahoitusta ja takauksia myös maatalouden investointeihin ja sukupolvenvaihdoksiin, Aittakumpu kiittää.

– Nyt pitää saada ripeästi eduskuntaan ministeriössä valmisteilla oleva elintarvikemarkkinalain toinen vaihe ja vauhtia kotimaisen ruoan osuuden kasvattamiseen julkisissa hankinnoissa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Suomen maatalous on ollut kriisissä jo pitkään – Elomaa: Miksi jauheliha loppuu kaupoista?

27.05.2025 |15:34

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
3.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
5.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
8.
Suomen uutiset logo

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin

12.03.2026 |18:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää