

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: EU:ssa ollaan viimein oikealla tiellä – ruokaturva ja maatalous tunnistetaan kriittiseksi osaksi huoltovarmuutta
Perussuomalaiset on aina korostanut, että maatalous ei ole vain elinkeino, vaan se on myös osa kansallista turvallisuutta ja suomalaista identiteettiä. Huoltovarmuus, omavaraisuus ja suomalaisten oikeus kotimaiseen, turvalliseen ja eettisesti tuotettuun ruokaan ovat perussuomalaisille keskeisiä arvoja.
– EU:n komissio julkaisi helmikuussa 2025 tulevaisuusvision EU:n maatalouden ja ruokaturvan kehittämisestä. Nyt voidaan ilolla todeta, että EU:ssa ollaan viimein menossa oikeaan suuntaan – ruokaturvan ja huoltovarmuuden strateginen merkitys on tunnustettu, ja maatalouden rooli nähdään jälleen perustavanlaatuisena osana eurooppalaista turvallisuutta, kestävyyttä ja omavaraisuutta, toteavat perussuomalaiset suuren valiokunnan jäsenet Laura Huhtasaari, Juho Eerola, Ritva Elomaa, Teemu Keskisarja, Onni Rostila ja Mikko Polvinen.
Hallituksen määrätietoinen EU-vaikuttaminen tuottaa tulosta
Tämä on suuri muutos aiempaan kehityssuuntaan, jossa ruuantuotantoa ohjattiin yhä kauemmas taloudellisesta realismista ja arjen todellisuudesta. Suuren valiokunnan lausunnossa nostetaan esiin, että elinvoimainen, reilu ja kestävä maatalous- ja ruokasektori on keskeinen osa EU:n kilpailukykyä ja strategista autonomiaa – aivan kuten perussuomalaiset on jo pitkään linjannut. Nyt EU:ssa kuullaan samoja ajatuksia, joita perussuomalaiset on tuonut esiin vuosia: omavaraisuutta, toimivaa alkutuotantoa, vähemmän byrokratiaa ja nuorten viljelijöiden tukemista.
– Tämä on nykyisen hallituksen määrätietoisen EU-vaikuttamisen tulosta. Suomi on tuonut EU-keskusteluun konkreettisia tavoitteita ruokaturvan parantamiseksi, alkutuotannon elinvoiman tukemiseksi sekä kriisivarautumisen vahvistamiseksi. Nyt nämä tavoitteet näkyvät myös komission linjauksissa ja yhteisessä visiossa.
Perussuomalaiselle politiikalle vastakaikua myös Brysselissä
Perussuomalaiset pitää erityisen tärkeänä, että komissio ehdottaa jatkossa tukien kohdentamista aktiivituotantoon, nuorille ja uusille viljelijöille sekä epäsuotuisille alueille – juuri sinne, missä niitä todella tarvitaan. Tukijärjestelmiä halutaan yksinkertaistaa ja tuoda lisää kansallista joustoa. Myös elintarvikeketjun toimijoiden välistä oikeudenmukaisuutta ja läpinäkyvyyttä halutaan kehittää, mikä on ollut suomalaisten tuottajien pitkään esillä pitämä huoli.
– Perussuomalaisille tämä kehityssuunta on erittäin merkittävä. Maatalous ei ole vain elinkeino – se on osa kansallista turvallisuutta ja identiteettiämme. Huoltovarmuus, omavaraisuus ja suomalaisten oikeus kotimaiseen, turvalliseen ja eettisesti tuotettuun ruokaan ovat meille perusarvoja.
– Meidän politiikallemme löytyy nyt vastakaikua myös Brysselissä. Tästä on hyvä jatkaa – tavoitteena käytännön toimet, ei vain visioita. Pidetään tästä suunnasta kiinni, korostavat suuren valiokunnan perussuomalaiset.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- suomalainen identiteetti Mikko Polvinen ruokaturva kansallinen turvallisuus Onni Rostila Teemu Keskisarja omavaraisuus Euroopan unioni Suuri valiokunta Laura Huhtasaari Huoltovarmuus Ritva Elomaa Juho Eerola Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen maatalous on ollut kriisissä jo pitkään – Elomaa: Miksi jauheliha loppuu kaupoista?
Suomalainen maatalouskriisi on pitkään jatkunut ongelma, mutta sen seuraukset näkyvät nyt yhä selvemmin myös kuluttajille. Alkutuottajille maksetaan Euroopan huonointa hintaa lihasta. Ympäristön ja eläinten hyvinvoinnin hoidossa Suomi on Euroopan kärkimaita. Tämä ei ole ilmaista. Eri maiden erilaiset hyvinvointi- ja ympäristöstandardit vääristävät kilpailua. Suomalaiset tilat kärsivät muun muassa tästä, ja niitä lopetetaan kannattamattomuuden vuoksi tiuhaan tahtiin, kertoo perussuomalaisten kansanedustaja Ritva "Kike" Elomaa.

Fazerin investointi Lahteen on merkittävä suomalaiselle elintarviketeollisuudelle – Mira Nieminen: Ruokahuoltovarmuus on tärkeä turvallisuuden pilari Suomessa
Fazer Leipomoiden ruispalaleipälinjan avajaisiin Lahden leipomolla maanantaina osallistunut perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen korosti puheessaan kotimaisen ruuan merkitystä, alkutuottajien asemaa sekä Fazerin investoinnin merkitystä suomalaiselle elintarviketeollisuudelle ja koko yhteiskunnalle. Nieminen pitää täysjyväviljan syöntiä myös kansanterveydellisesti tärkeänä asiana, jota tulisi lisätä, sillä varsinkin nuoremmissa ikäryhmissä sitä syödään koko ajan vähemmän.

Mäenpään lakialoite vastaa huoltovarmuusjärjestelmän rahoitusongelmiin – huoltovarmuudesta huolehtiminen on kansakunnan kivijalka
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää esitteli eduskunnan täysistunnossa lakialoitteensa, jonka tarkoituksena on turvata huoltovarmuusjärjestelmän taloudellista pohjaa.

Jaana Strandman haluaa tukea maaseudun ruoantuottajia: Kotimainen ruoantuotanto on tässä maailmantilanteessa huoltovarmuuden ja varautumisen ydinasia
Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää suomalaisen maaseudun pärjäämistä maamme elinehtona. Tärkeää on, miten ja missä ruoka tuotetaan, mistä teollisuus saa raaka-aineita ja millaiset palvelut ja tiestö maaseudulla on. Koko Suomi on pidettävä mukana, Strandman vaatii.

Ruokapöydissä tuskastellaan nyt kauppojen jauhelihapulaa – ruuantuottajat kehottavat valitsemaan ostoskoriin aina kotimaisia merkkituotteita: ”Tulee samalla koko Suomen ja suomalaisten hyväksi”
Mitä oikein pitäisi tehdä, kun kotimainen ruuantuotanto ei enää riitä kattamaan kulutusta? Voidaanko vajetta täydentää eurooppalaisella tuotannolla, ja mitä tavallinen kuluttaja voi tehdä asialle? Suomen Uutiset Show'n uutuusjaksossa kuullaan suoraa puhetta kaikkia koskettavasta aiheesta eli ruuasta.
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














