

LEHTIKUVA
Garedew: Median puolueellisuus ruokkii Israel-vastaisuutta
Britannian yleisradioyhtiö BBC sai perjantaina tuomion vakavasta sääntörikkomuksesta, kun kävi ilmi, että se jätti Gaza-dokumentissaan kertomatta ohjelman kertojan olevan Hamasin virkamiehen poika.
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedewin mukaan tapaus on jälleen yksi todiste siitä, miten Hamas-myönteistä narratiivia media on valinnut esittää Gazan tilanteesta.
– Kansainvälinen media uskoo sokeasti Hamasin tuottamaan propagandaan, valeuutisiin ja asiayhteydestä irrotettuihin kuviin. Hamas-terroristien ovela suunnitelma on saada myötätunto puolelleen syöttämällä medialle tarinoita, itselleen mieluisia haastateltavia sekä lavastettuja ja tekoälyllä tehtyjä kuvia, Garedew kertoo.
– Nyt tuomittu sääntörikkomus ei ole myöskään BBC:lle ensimmäinen puolueellisuuden osoitus. Se on esimerkiksi käyttänyt toistuvasti silmännäkijä-haastateltavanaan erästä Gazassa olevaa journalistia, joka on muun muassa uhannut polttavansa juutalaisia ”kuten Hitler teki”.
Media ei kyseenalaista Hamasin väitteitä
Garedewin mukaan yksi Hamasin sotataktiikoista on tällä tavoin kääntää yleinen mielipide Israelia vastaan. Tämä toteutuu ja onnistuu valitettavan hyvin.
– Hamas käyttää esimerkiksi Syyriassa tai Jemenissä otettuja kuvia väittääkseen Israelin kohdistavan iskuja palestiinalaisiin siviileihin. Kuolemia myös lavastetaan. Suomessakin vain hyvin harvoin tällaisista paljastetuista huijauksista tehdään uutisoikaisuja. Tämä vaikuttaa väistämättä kansalaisten mielikuviin Gazan ongelmista, joiden juurisyy on Hamas, Garedew korostaa.
Perusteettomat syytökset Israelia kohtaan Suomessa ja Euroopassa ovat johtaneet antisemitismin ja Israel-vastaisuuden merkittävään lisääntymiseen. Hamas-vastaisuus sen sijaan ei ole leimahtanut senkään jälkeen, kun sen on todistettu teurastavan Gazassa omia siviilejään IDF:n vetäytymisen jälkeen. Hamas ei myöskään ole noudattanut aseleposopimusta, palauttanut kuolleiden panttien ruumiita eikä luvannut laskea aseitaan. Tutun kaavan mukaisesti ainoastaan Israelin vastaisku ylitti uutiskynnyksen.
– Kun media puhuu Israelin kannoista, käytetään ilmaisuja kuten ”Israel väittää”. Terroristien tai Hamasin alaisen terveysministeriön kantoja ei kyseenalaisteta, Garedew sanoo.
Median ei pidä toimea terroristien äänitorvena
Garedewin mukaan toinen hyvä esimerkki median puolueellisuudesta nähtiin syyskuussa, kun Yle uutisoi kuusi israelilaista tappaneesta asehyökkäyksestä Jerusalemissa. Yle poisti jälkikäteen artikkelista maininnan Jerusalemista Israelin pääkaupunkina.
– Aivan käsittämätöntä toimintaa Suomen valtiolliselta medialta lähteä tekemään tällaisia linjauksia toisten valtioiden pääkaupungeista, Garedew korostaa.
Eilisessä Ylen kolumnissa Ulkopoliittisen instituutin tutkija Timo R. Stewart sanoi Daavidin linko -ilmapuolustusjärjestelmän hankintapäätöksen olleen virhe. Hänen mukaansa Israelin lähestymistapa kansainväliseen sääntöpohjaiseen järjestelmään on vastakkainen kuin Suomella ja että Israel pyrkisi yhä siirtelemään valtioiden rajoja sodankäynnillä.
– Stewartin näkemys on räikeän virheellisiä väittämiä sisältävä, vahvasti värittynyt ja Israelin demokraattisen valtion vastainen. Harhaanjohtavia, vaarallisia ja vasemmistoideologisia tulkintoja tutkijalta, jonka palkka maksetaan veronmaksajien pussista. Faktat ja kokonaiskuva on unohdettu täysin. Tällaisia Palestiina-aktivismiin perustuvia kantoja sitten mediassa mielellään siteerataan ja levitetään.
– Median ja sen haastattelemien tahojen tulisi välittää riippumatonta tilannekuvaa, ei toimia terroristien äänitorvena, Garedew painottaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Gaza-dokumentti median puolueellisuus Israel-vastaisuus Timo R. Stewart Adolf Hitler terroristit Gaza Kaisa Garedew BBC Hamas Propaganda Iso-Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hamas vapautti elossa olleet panttivangit – Trump sai sankarin vastaanoton Israelissa
Terroristijärjestö Hamas on vapauttanut kaikki Gazassa elossa olleet 20 israelilaista panttivankia osana presidentti Donald Trumpin välittämää rauhansopimusta, joka tähtää kahden vuoden konfliktin lopettamiseen. Panttivangit palautettiin Israeliin maanantaina, ja Trump sai Tel Avivissa ja knessetissä sankarin vastaanoton. Samaan aikaan Gazassa käydään kuitenkin jo uusia "välienselvittelyjä", kun Hamas taistelee valta-asemastaan paikallisia ryhmiä vastaan.

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön
Israelin Gazasta löytämät Hamasin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen johtajat terroristijärjestöön. Laivueessa oli mukana useita kansainvälisiä aktivisteja, heidän joukossaan myös ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg. Fox Newsin ja Euronewsin mukaan Israelin julkaisemien asiakirjojen perusteella osa laivueen järjestäjistä oli yhteydessä Hamasin ulkomaantoimijoihin sekä PCPA-järjestöön, jota Israel pitää Hamasin peiteorganisaationa. Israelin mukaan aluksilta ei myöskään löytynyt humanitaarista apua, vaikka järjestäjät väittivät kuljettavansa elintarvikkeita ja lääkkeitä Gazaan.

Garedew: Avustuslaivue oli Israel-vastainen tempaus ilman avustuksia
Palestiina-aktivistien temppu onnistui täydellisesti - Israel tuomittiin ja media vaikenee siitä, ettei avustuslaivueen kyydistä löytynyt avustuksia.

Garedew: ”YK on kautta aikojen ollut puolueellinen Israel-kysymyksissä”
YK:n parhaillaan käynnissä olevissa New Yorkin kokouksissa keskusteluja dominoi Palestiina-kysymys. Paine Israelia vastaan ja Palestiinan valtion tunnustamiseksi on kova. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew muistuttaa, ettei asetelma ole uusi. - YK on kautta aikojen ollut puolueellinen Israel-kysymyksissä ja tehtaillut sitä vastaan satoja päätöslauselmia. Enemmistö järjestön jäsenmaista on muslimimaita ja muita Israel-vastaisia maita, Garedew toteaa.
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEA:n kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













