Pääkaupunkiseudulle on äskettäin perustettu ainoastaan naisille suunnattu taksien välityspalvelu.
Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne ei ihmettele, miksi yrityksen perustaminen on koettu tarpeelliseksi.
– Se on täysin ymmärrettävää. Rikostilastot ja pelottavat taksikokemukset ovat totta. Olen myös itse välillä pyytänyt suomenkielistä kuljettajaa tai naista kuljettajaksi, kun olen tarvinnut taksia, Ranne kertoo.
Espoolaisen Pia Somervuon perustama Club WOWO toimii klubiperiaatteella. Palvelu on suunnattu naisille, jotka voivat matkustaa naiskuljettajan kyydissä myös lastensa kanssa. Poikien on oltava alle 14-vuotiaita.
Somervuo kertoo Ilta-Sanomien haastattelussa, ettei ollut vuosikausiin uskaltanut matkustaa taksilla yksin.
– Se ei riitä, että nousee luvalliseen taksiin. Turvallisinta on, että kuljettaja on nainen, hän toteaa lehdelle.
Asiakkaalla on oltava mahdollisuus valita taksinsa
Poliisin mukaan taksinkuljettajiin liittyvien seksuaalirikosepäilyjen määrä on kasvanut selvästi Helsingissä vuodesta 2018 lähtien, jolloin taksilainsäädäntö vapautettiin.
Taksikuskeihin liittyvistä rikosilmoituksista on uutisoinut muun muassa Helsingin Sanomat. Useissa tapauksissa epäillyt tekijät ovat olleet ulkomaalaistaustaisia.
Club WOWO Oy kertoo tarjoavansa naisille turvallisen vaihtoehdon tilanteessa, jossa osa asiakkaista kokee tavallisen taksin käyttämisen turvattomaksi.
Yritys on herättänyt myös kritiikkiä sosiaalisessa mediassa. Sen on katsottu olevan ratkaisu, joka ei poista itse ongelmaa.
Ranteen mukaan asiakkaalla tulee kuitenkin olla oikeus valintaan.
– Naisille suunnattu taksipalvelu hermostuttaa joitakin, mutta asiakkaalla pitää olla mahdollisuus valita kyytinsä, Ranne toteaa.
Keskustajohtoinen hallitus romutti taksialan
Taksialan turvallisuuden on arvioitu heikentyneen vuoden 2018 taksiuudistuksen jälkeen.
Uudistuksen toteutti Juha Sipilän (kesk.) hallitus, ja sitä ajoi voimakkaasti tuolloin liikenneministerinä toiminut Anne Berner (kesk.).
Bernerin tavoitteena oli vapauttaa taksialan kilpailu, mutta uudistus romutti pitkälle kehitetyn taksitoiminnan laadun ja heikensi luottamusta alaan. Tämän vuoksi nykyhallitus on valmistellut ministeri Ranteen johdolla taksilain korjaussarjan.
– Nyt tehtävän ison uudistuksen tavoitteena on parantaa taksialan turvallisuutta niin asiakkaille kuin kunnon kuljettajille ja yrittäjillekin. Uskon, että uudistuksen myötä vain naisille ja lapsille suunnatun taksipalvelun tarve tulee vähenemään, Ranne sanoo.
Taksikuljettajille tiukempia vaatimuksia ja valvontaa
Uudistus tiukentaa kuljettajille asetettavia vaatimuksia, lisää pakollista koulutusta ja asettaa pitkän liudan uusia rikoksia esteeksi alalle tulemiselle.
– Uudistuksella helpotetaan viranomaisten valvontaa ja parannetaan harmaan talouden torjuntaa. Esimerkiksi taksamittari ja värillinen rekisterikilpi säädetään pakolliseksi kaikkiin takseihin, jotta kyydeistä saadaan valvonnan kannalta tarvittavat tiedot, Ranne kertoo.
Hänen mukaansa hallituksen esitys taksisääntelyn muuttamisesta annetaan eduskunnalle helmikuun aikana, ja lain on tarkoitus tulla voimaan vaiheittain tämän ja ensi vuoden kevään aikana.
– Suurin osa taksiammattilaisista on kunnon ihmisiä, ja nyt hulttiot saadaan alalta vähitellen syrjään. Uudistuksen myötä koko ala saa kunnianpalautuksen ja Suomi turvalliset taksit, Ranne toteaa.