

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Suomeen kuulumaton vilppikulttuuri on uhka oikeusvaltiolle – lahjomalla ja huijaamalla hankittu ajokortti tai taksilupa on todellinen vaara kaikille tienkäyttäjille
Vaillinaisin tiedoin ja taidoin liikkeellä olevat kuljettajat ovat muille tiellä liikkujille todellinen ja jopa henkeenkäypä uhka. Siksi Suomen viranomaisilta vaaditaan valppautta, ettei lahjonta- ja ja huijauskulttuuri pääse pesiytymään täkäläiseen liikenteeseen. Tien päällä ei ole sijaa edes silkasta hyväsydämisyydestä ajokortin saaneelle kuljettajalle.
Traficomin ja Ajovarman tekemä tutkintapyyntö on johtanut tuomioihin tapauksessa, jossa ajokokeita ei ollut vastaanotettu tasapuolisesti ja ajokokeen vastaanottajia oli yritetty lahjoa Kouvolassa.
Kymenlaakson käräjäoikeus tuomitsi ajokokeen vastaanottajana työskennelleen miehen virkavelvollisuuden rikkomisesta 20 päivän sakkorangaistukseen. Miehen tuloilla maksettavaksi tuli 760 euroa.
Tuomiosta ei seurauksia
Kyseinen ajokokeen vastaanottaja jäi kesken tutkinnan omaehtoiseti eläkkeelle eli tuomiosta ei tullut hänelle seurauksia työhön liittyen, koska hän ei enää ollut tuossa vaiheessa Ajovarman palveluksessa.
Oikeuden mukaan mies ei ollut vastaanottanut ajokokeita tasapuolisesti ja kuljettajantutkintoa koskevissa säädöksissä sekä ohjeissa edellytetyllä tavalla.
- Lahjuksen vastaanottamisesta ei ollut kyse, mutta Kouvolassa tapahtunut toiminta olisi voinut pahimmillaan heikentää luottamusta Traficomin ja Ajovarman järjestämään kuljettajantutkintotoimintaan, jonka vuoksi oli tärkeää, että asia tutkittiin, Traficomin johtava asiantuntija Marjo Immonen kertoo tiedotteessa.
Tulkkivilppi- ja lahjontasyyttet hylättiin
Virkarikoksen ja lahjuksen antamisen lisäksi oikeudenkäynnissä käsiteltiin syytteitä teoriakokeissa tapahtuneesta vilpistä, joissa tulkin syytettiin antaneen asiakkaille oikeita vastauksia kokeen aikana. Käräjäoikeus kuitenkin hylkäsi vilppisyytteet.
Tapaukset tulivat ilmi Traficomin valvonnassa, jonka perusteella se teki yhdessä Ajovarman kanssa tutkintapyynnön poliisille vuonna 2020.
- Valvonnassamme heräsi epäilys, ettei Kouvolan Ajovarmassa ollut toimittu tasapuolisesti ajanvarauksissa. Osa asiakkaista sai ajan ohi normaalin varausprosessin ja ajokokeita ei ollut järjestetty lakien ja Traficomin ohjeiden mukaisesti, Immonen sanoo.
– Kuljettajantutkinnon on oltava kaikille reilu ja tasapuolinen. On tärkeää, että epäkohtiin puututaan välittömästi ja että tutkintojärjestelmä säilyttää luottamuksen. Tällaisilla teoilla ei ole sijaa järjestelmässä, jonka tavoitteena on varmistaa liikenteen turvallisuus.
”Armonpulllia ei pidä antaa”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne huomioi Kymenlaakson käräjäoikeuden ratkaisun ja antoi viestipalvelu X:ssä kiitosta Traficomille valppaudesta tässä liikenneturvallisuuteen keskeisesti liittyvässä tapauksessa.
– Kiitos @TraficomFinlandaktiivisuudesta ja aloitteellisuudesta väärinkäytösten estämisessä ja käsittelyssä. Jokaisen ajokortillisen on oltava turvallinen kuljettaja. Ajo- tai teoriakokeissa ei pidä antaa armonpullia!
Taksikuski ei puhu sanaakaan suomea
Vilunkipeli ei Suomessa ole tuntematonta taksialallakaan. Keväällä liikenne- ja viestintävirasto Traficomissa tutkittiin laajaa vyyhtiä, jossa suomen kieltä sujuvasti puhuvat ovat suorittaneet taksinkuljettajan ajolupakokeita kielitaidottomien puolesta.
Viranomaiset epäilevät, että luvan saaneet ovat maksaneet kokeen suorittamisesta useita satoja tai jopa tuhansia euroja. Vilpin vuoksi taksin rattiin on päätynyt Suomessa ihmisiä, jotka eivät osaa sanaakaan suomea tai ruotsia.
– Kiinni jäädessään harva tunnustaa, että on rahaa saanut. Sanotaan, että on hyvää hyvyyttään tultu kaveria auttamaan toteaa päällikkö Jussi Pohjonen Traficomin ammattiliikenteen valvontayksiköstä Ilta-Sanomissa.
Isot edellä ja pienet perässä
Suomi ei ole vilppiepäilyineen yksin vaan vastaavaa on tapahtunut rutkasti muuallakin. Britanniassa oppilas jäi kiinni yrittäessään läpäistä teoriakoetta viestimällä Bluetoothin välityksellä ulkopuolella sijainneelle avustajalle. Hänet tuomittiin petoksesta, ja viranomaiset varoittivat, että ilmiö saattaa olla laajempi kuin aiemmin luultiin
Samassa maassa nainen puolestaan teki itsestään bisneksen ja kävi yli 100 kertaa ajokokeessa muiden puolesta väärillä henkilötiedoilla, jäi lopulta kiinni ja sai vankeustuomion
New Yorkin Queensissa toiminut autokoulu jäi taasen kiinni laajasta kuviosta, jossa koulun työntekijät maksoivat tarkastajille, jotka leimasivat ajokortit. Osa asiakkaista eli laittomista maahanmuuttajista ei osannut ajaa autoa, saati puhua sanaakaan englantia, mutta saivat silti ajokortin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- taksinkuljettajan ajolupakoe Marjo Immonen armonpullat tulkkivilppi virkavelvollisuuden rikkominen heikentynyt luottamus viranomaisiin kuljettajantutkinto Ajovarma Jussi Pohjonen kirjallinen ajokorttikoe vilppi Liikenne- ja viestintävirasto Traficom liikenne- ja viestintäministeri lahjonta Lulu Ranne
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliisitaustainen Rantanen Ajovarma Oy:n lahjusepäilystä: Tulkit pois ajotutkinnoista

Tulkkausvilppi yleistynyt ajokokeissa
Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin mukaan tulkkausvilppi on yleistynyt autokoulujen teoriakokeissa. Viime vuonna paljastui myös useita tapauksia, joissa ajokokeeseen osallistuttiin “kaverin puolesta”. Asiasta uutisoi Helsingin Sanomat.

Suomalaisten luottamus taksialaan laskusuunnassa – ministeri Ranne tarttuu ongelmaan: ”Kuka tahansa ei voi päästä ja pysyä taksialalla”

Strandman vaatii korjausliikettä taksialalle: Taksikuskit ruotuun ja harmaa talous kuriin
Taksilla liikkuminen on monille suomalaisille arkea, minkä vuoksi sen tulisi olla helppoa, turvallista ja luotettavaa. Viime vuosina taksipalveluissa on ollut monia ongelmia. Asiakkaat eivät aina saa taksia, hinnat vaihtelevat, luotettavuus on heikentynyt eikä osa kuljettajista osaa suomea tai ruotsia. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman kiittää taksilain uudistusta, jonka tarkoitus on palauttaa järjestys taksialalle.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

PS-Nuoriso vaatii hallitusta korjaamaan taksialan sääntelyn: ”Taksialalle eivät kuulu ne, jotka tarvitsevat erityistä koulutusta naisten koskemattomuudesta”
Perussuomalainen Nuoriso vetoaa hallitusta korjaamaan taksialan sääntelyn. Suomessa taksiala kärsii mittavasta luottamuspulasta ratsioissa ilmenevien turvallisuuspuutteiden, arvaamattoman hinnoittelun ja taksinkuljettajien tekemien seksuaalirikosten takia. Perussuomalaisten nuorisojärjestö vaatii hallitusta palauttamaan suomalaisten luottamuksen taksialaan.
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









