Vasemmisto ei niele ministeriensä päätöksiä

28.03.2013 |13:09

Vasemmistopuolueiden kansanedustajat eivät purematta niele omien ministeriensä kehysriihessä siunaamia päätöksiä.

– Tässä tilanteessa olisi pitänyt saada aikaan kokonaisvaltainen tulopoliittinen kokonaisratkaisu ja kun näin ei käynyt, niin ay-liikkeen esittämä kritiikki on tässä valossa ymmärrettävää, demareiden kansanedustaja Jouko Skinnari myöntää.

– EK ei näytä ymmärtävän kokonaistilannetta. Ensi syksyn työehtosopimusneuvotteluista tulee todella vaikeita. EK ei ajatellut hyvää lopputulosta vaan vain omaa etuaan.

Vasemmistoliiton entinen työehtosihteeri ja nykyinen kansanedustaja Jari Myllykoski komppaa myös ay-liikkeen suuttumusta ja kritiikkiä.

– Ymmärrän kritiikin palkkatyöläisiltä. Tämä kehysriihen lopputulos on kohtuutonta, koska EK sai sellaisen lopputuloksen kehysriihestä, jonka olisi pitänyt tulla tulopoliittisesta kokonaisratkaisusta.

Yhteisöveroa laskettiin liikaa

Myllykosken mielestä kehysriihessä olisi voitu tehdä monia asioita toisin ja myös sellaisia päätöksiä, jotka jäivät tekemättä.

– Harmaan talouden torjunnan syventäminen olisi pitänyt nostaa samalle tasolle muiden keskeisten päätösten kanssa. Ja esimerkiksi nollatyösopimukset olisi pitänyt kieltää, Myllykoski luettelee.

– Yhteisöveron laskuksi olisi riittänyt Ruotsin taso eli 22 prosenttia. Nyt yhteisöveroprosentti laskettiin tasan 20 prosenttiin. Yhteisöveronlaskusta hyötyvät kehysriihen päätöksen ansiosta hyvin voittoa tuottavat vientiyritykset, kun verohelpotuksia olisi pitänyt suunnata teollista toimintaa harjoittaviin kasvuyrityksiin.

Ryhmäjohtaja puolustaa

Vasemmistoliiton ryhmäjohtaja Annika Lapintie puolestaan haluaa listata kehysriihen saavutuksia.

– Kehysriihen tulos on kompromissi. Työllisyyden parantamisen näkökulmasta tehtiin monia hyviä ratkaisuja. Ylisuurten leikkausten linjalle ei lähdetty, vaan pikemminkin monet ratkaisut ovat taloutta elvyttäviä. Rikkidirektiivin aiheuttamia kustannuksia korvataan monin tavoin ja väylähankkeita saadaan käynnistettyä. Opintotuen sitominen indeksiin parantaa satojentuhansien opiskelijoiden toimeentuloa.

Tosin Lapintiekin myöntää, että  yhteisöverotuksessa ja osinkoverotuksessa tehdyt kevennykset ovat turhan suuria.

SEPPO HUHTA


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho Suomen ja Venäjän suhteista: Mille pohjalle valtioiden suhteita voidaan rakentaa, jos sopimukset ja omat sitoumukset eivät merkitse venäläisille mitään?

01.07.2025 |09:59

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää