Vasemmisto vaatii yhä lykkäämään sote-uudistusta

08.02.2017 |15:35

Sampo Terho (ps.) iski keihäänsä kipeään kohtaan nostaessaan kärkeen sote-uudistuksen tärkeyden ja välttämättömyyden. Vasemmisto tuntuu tosissaan haluavan lykätä uudistuksen jälleen hamaan tulevaisuuteen.

Myös kokoomuksen ryhmäjohtaja Kalle Jokinen korosti ryhmäpuheessaan, että on edesvastuutonta nostaa vaaliteemaksi soten palauttaminen lähtöruutuun, niin kuin jotkut salin punavihreässä laidassa ovat esittäneet.

– Se on kallista ja vastuutonta leikkiä palveluita tarvitsevien ihmisten terveyden kustannuksella ja palveluiden tekijöiden tulevaisuudella, Jokinen moitti.

Mutta SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne lähti toiselle tielle. Hän vaati välttämään ”ideologisia, riskialttiita” kokeiluja viitaten kokoomuksen ajamaan valinnanvapauteen.

Samalla Rinne sanoi, että sosiaalidemokraatit kannattavat valinnanvapautta, eivätkä vastusta yksityisten yritysten ottamista mukaan ­palvelujen tuottamiseen.

Kärkevimmin esiintyi vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson, joka väitti hallituksen asettavan markkinoiden avaamisen uudistuksen alkuperäisten tarkoitusten edelle.

Andersson vaatikin sotea takaisin parlamentaariseen valmisteluun eli sen lykkäämistä edelleen.

– Vasemmistoliitto haluaa sote-uudistuksen parlamentaariseen valmisteluun. Näin suuri uudistus pitää viedä eteenpäin laajalla parlamentaarisella yhteisymmärryksellä ja julkisia palveluita vahvistamalla, Andersson vaati.

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
7.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
8.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää