Yle: Työmiehet jättävät SDP:n

30.04.2013 |10:48

SDP on Ylen mittauksen mukaan vasta kolmanneksi suurin puolue työväestön keskuudessa. Perussuomalaiset on nyt suurin työväenpuolue ja toiseksi on kirinyt keskusta.

Perussuomalaisten työväenkannatus nousi 29,5 prosenttiin, kun SDP:n jyrkästi syöksyvä kannatus on noin 16 prosentissa. Keskusta nousi yli 17 prosenttiin. Kokoomus möyrii 10 prosentin tuntumassa ja syöksyy pohjaa kohti.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa

02.05.2025 |16:43
5.
Suomen uutiset logo

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan

03.05.2025 |11:05

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää