Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”

09.09.2025 |13:30

Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Iltalehden tuoreessa jutussa on julkaistu lukuja vieraskielisten osuudesta Kelan tukien saajina. Osuudet ovat kasvussa.

Vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista oli 49,1 prosenttia, peruspäivärahan saajista 44,2 prosenttia, työmarkkinatuen saajista 51,2 prosenttia ja yleisen asumistuen saajista 45,7 prosenttia.

Näihin neljään Kelan maksamaan tukeen kului viime vuonna koko maassa yhteensä runsaat 4 miljardia euroa. Vieraskielisten osuus tästä oli runsaat runsaat 1,1 miljardia euroa.

Kelan tuet valuvat vieraskielisille

Perussuomalaisten kansanedustajat pitävät tilannetta sietämättömänä.

– Massasiirtolaisuus on mielipuolisen kallis poliittinen projekti. Tällä menolla suomalaisten elintaso romahtaa rajusti ja pysyvästi, Onni Rostila kirjoittaa.

Jani Mäkelä kuvaa tilannetta sietämättömäksi.

Jenna Simula toteaa, että suomalaisista huolehtiminen olisi helpompaa, jos eurot eivät valuisi muille. Simula vaatii myös sosiaaliturvan muuttamista kansalaisuusperusteiseksi.

Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja ja perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos muistuttaa, että nyt olisi jo aika lopettaa uskomasta maahanmuuttolobbarien valheisiin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
5.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
7.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi