Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”

09.09.2025 |13:30

Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Iltalehden tuoreessa jutussa on julkaistu lukuja vieraskielisten osuudesta Kelan tukien saajina. Osuudet ovat kasvussa.

Vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista oli 49,1 prosenttia, peruspäivärahan saajista 44,2 prosenttia, työmarkkinatuen saajista 51,2 prosenttia ja yleisen asumistuen saajista 45,7 prosenttia.

Näihin neljään Kelan maksamaan tukeen kului viime vuonna koko maassa yhteensä runsaat 4 miljardia euroa. Vieraskielisten osuus tästä oli runsaat runsaat 1,1 miljardia euroa.

Kelan tuet valuvat vieraskielisille

Perussuomalaisten kansanedustajat pitävät tilannetta sietämättömänä.

– Massasiirtolaisuus on mielipuolisen kallis poliittinen projekti. Tällä menolla suomalaisten elintaso romahtaa rajusti ja pysyvästi, Onni Rostila kirjoittaa.

Jani Mäkelä kuvaa tilannetta sietämättömäksi.

Jenna Simula toteaa, että suomalaisista huolehtiminen olisi helpompaa, jos eurot eivät valuisi muille. Simula vaatii myös sosiaaliturvan muuttamista kansalaisuusperusteiseksi.

Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja ja perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos muistuttaa, että nyt olisi jo aika lopettaa uskomasta maahanmuuttolobbarien valheisiin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
5.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää