Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/ARKISTO

Junnila: ”Tässä ajassa on erityisen vaarallista antaa tunteiden ja identiteettipolitiikan syöttää Putinin lapaan”

10.09.2025 |12:34

Venäjän tunkeuduttua viime yönä lennokeilla Puolan ilmatilaan kansanedustaja Vilhelm Junnila sivaltaa vihreitä, jotka ovat vihjailleet että Suomen pitäisi luopua Daavidin linko -asekaupoista Israelin kanssa.

Puola on joutunut aktivoimaan ilmatorjuntansa Venäjän tunkeuduttua droneilla sen ilmatilaan.

Kansanedustaja Vilhelm Junnila muistuttaa, että Suomessakin alueellisen koskemattomuuden ja kansalaisten turvallisuuden takaaminen on valtion tärkein tehtävä.

– Samaan aikaan vihreät vaativat Suomea luopumaan Daavidin lingosta. Tässä ajassa on erityisen vaarallista antaa tunteiden ja identiteettipolitiikan syöttää Putinin lapaan, Junnila sivaltaa vihreitä.

Junnila muistuttaa, että Suomessa on selkeä tarve Daavidin lingolle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho Suomen ja Venäjän suhteista: Mille pohjalle valtioiden suhteita voidaan rakentaa, jos sopimukset ja omat sitoumukset eivät merkitse venäläisille mitään?

01.07.2025 |09:59
Suomen uutiset logo

Venäjän uhka vaatii Euroopalta uutta ja kyvykästä puolustuskapasiteettia – Suomen puolustusteollisuudellekin avautumassa uusia mahdollisuuksia

06.06.2025 |19:00

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
7.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää