Yle: Yritysten tulevaisuusodotukset aallonpohjassa

10.09.2013 |18:54

Tuoreen yritysbarometrin mukaan kainuulaisten pk-yritysten tulevaisuusodotukset ovat nyt saavuttaneet aallonpohjan, kerrotaan Yle Uutisissa. Odotukset ovat laskeneet viime keväästä ja ovat Kainuussa myös hieman alhaisempia muuhun maahan verrattuna. Kainuussa saldoluku on nyt yhden pisteen miinuksella, koko maassa neljä pistettä plussan puolella. Molemmat ovat laskeneet keväästä.

Kainuun Yrittäjien toimitusjohtaja Pekka Ojalehdon mukaan suhdannelukujen syvätarkastelu antaisi kuitenkin varovaisia merkkejä paremmasta. Ojalehto uskoo, että pohja on nyt saavutettu ja parempaan suuntaan ollaan menossa.

MIKA MÄNNISTÖ


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
8.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
9.
Suomen uutiset logo

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”

04.07.2025 |08:38
10.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää