Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.
Strandman vaatii datakeskusjättejä kuriin: 100 miljoonan euron veronkorotus ja tiukka kansallinen ohjaus
Perussuomalaiset esittää datakeskusten sähköverotuksen kiristämistä noin 100 miljoonalla eurolla. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman vaatii lisäksi datakeskushankkeille kansallista strategiaa, selkeää viranomaisvastuuta ja tehokasta valvontaa.
Kansanedustajat haluavat itätiedusteluarkistot auki – kyse on myös tämän päivän turvallisuudesta
Kansanedustajat Sanna Antikainen (ps.) ja Atte Kaleva (kok.) ovat jättäneet pääministerille kirjallisen kysymyksen Suomen hallussa olevien KGB- ja Stasi-aineistojen avaamisesta.
Mäenpää kiittää oikeusministeriä yrityslähestymiskieltolaista: ”Tärkeä asia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää pitää hallituksen lakiesitystä niin sanotun yrityslähestymiskiellon mahdollistamisesta tärkeänä ja tarpeellisena uudistuksena. Lain ansiosta kaupan alalle tulee yksi uusi työkalu henkilökunnan ja asiakkaiden turvallisuuden varmistamiseksi.
Ranska varautuu uusiin levottomuuksiin – presidentti Macron syyttää tekoälyä ja ulkovaltoja mellakoiden hyödyntämisestä
Presidentti Emmanuel Macron syyttää ulkovaltojen johtajia Ranskan mellakoiden hyödyntämisestä omiin tarkoituksiinsa. Macron ei nimeä ketään, mutta sanoo valtionpäämiesten vetävän omia vaalikampanjoitaan Ranskan kustannuksella. Presidentti viittasi Qatarin Dohassa puhuessaan ”johtajiin, jotka kampanjoivat joko täällä tai Atlantin toisella puolella”.
Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.
Vantaan väestö vaihtuu eurooppalaisittain harvinaisen kovaa vauhtia – talous velkaantuu
Vantaan ulkomaalaistaustaisten osuus on noussut noin 30 prosenttiin muutamassa vuosikymmenessä. Kaupungin vuoden 2025 tulos oli 79,7 miljoonaa euroa alijäämäinen, ja velka kaksinkertaistuu kolmessa vuodessa. Kantasuomalaiset ovat jo äänestäneet jaloillaan.
Toimitus suosittelee
Tampere suosii ulkomaalaisia opiskelijoita työllistämisessä – perussuomalaiset vastustivat
Tampereen kaupunginvaltuusto hylkäsi maanantaina perussuomalaisten esityksen palauttaa kansainvälisyyssetelin käyttöönottoa koskeva aloite uudelleen valmisteltavaksi. Palautusta kannatti viisi valtuutettua, ja 60 äänesti vastaan. Perussuomalaisten mielestä kaupunki ei saa asettaa ulkomaalaisia opiskelijoita suomalaisten edelle työllistämistoimissa.
Perussuomalaiset nuoret: Yliopistot suosivat ulkomaisia opiskelijoita rahan kiilto silmissään
Yle uutisoi, että englanninkielisten tutkintojen määrä on kasvanut yliopistoissa niin paljon, että joidenkin suomalaisten nuorten on jo vaikea löytää suomenkielisiä opiskelupaikkoja. Koulutusohjelmien englanninkielistämiseen kannustaa kansainvälisten opiskelijoiden yliopistoille tuoma rahoitus, jolloin yliopistot priorisoivat ulkomaisten opiskelijoiden koulutusmahdollisuudet suomalaisten edelle. PS-Nuoriso ja PS-Opiskelijat eivät voi hyväksyä asiaa.
Purra haastaa SDP:n esittämän kahdeksan miljardin säästölistan ilman keskeisiä säästökohteita: ”Ei ole mahdollista”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra ei ole yllättynyt SDP:n nuivasta suhtautumisesta perussuomalaisten esittämiin säästöihin. Sen sijaan Purran mukaan SDP:n pitäisi kertoa, mistä se aikoo löytää vähintään kahdeksan miljardin euron säästöt ilman laajoja leikkauksia tai merkittäviä veronkorotuksia.
Ulkomaalaistaustainen mies murhasi raskaana olleen ex-vaimonsa teloitustyylisesti – syyttäjän mukaan motiivina oli kunnia
Kaksi ulkomaalaistaustaista miestä vaatii Helsingin hovioikeudessa muutosta Espoon Suurpellon murhajutussa saamiinsa tuomioihin. Toinen miehistä on tuomittu elinkautiseen vankeuteen murhasta ja toinen kolmen vuoden vankeuteen avunannosta murhaan ja ampuma-aserikoksesta.
Lehtinen tyrmää vihreiden ehdotuksen polttomoottoriautoista luopumisesta: ”Maaseudulla ei voi asua ilman omaa autoa”
Vihreät nuoret esittivät, että Suomi kieltäisi uusien polttomoottoriautojen myynnin ja maahantuonnin viimeistään vuodesta 2030 alkaen. Järjestö perusteli ehdotustaan ilmastotavoitteiden saavuttamisella.
Mäenpää ryöpytti pääoppositiopuolueen ilmastopoliittisia linjauksia: ”SDP:lle kansalaisten arjen kustannukset näyttävät olevan toissijainen asia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää ihmetteli eduskunnan suullisella kyselytunnilla SPD:n poliittisia linjauksia. Hänen mukaansa sosiaalidemokraateille kansalaisten arjen kustannukset näyttävät olevan toissijainen asia.
Lulu Ranne jyrähtää somerajoituksista: ”Pelkkä hyvesignalointi ja näennäiset kiellot eivät lapsia suojele”
Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne vaatii viestipalvelu X:ssä kovia otteita somealustoja ja haitallisia algoritmeja vastaan. Ranne tyrmää kotimaiset kieltolakipuheet pelkkänä tehottomana hyvesignalointina ja perää aitoa juridista vastuuta suoraan digijäteille EU-tasolla. Samalla ministeri arvostelee ankarasti muiden poliitikkojen tapaa ratsastaa tragedioilla omien tavoitteidensa saavuttamiseksi.
Puolueiden miljoonatuet leikkuriin – perussuomalaiset karsisi puoluetuesta ja poliittisilta nuorisojärjestöiltä
Perussuomalaiset esittää puoluetuen leikkaamista 25 prosentilla osana ensi vaalikauden säästötoimia. Puolue arvioi, että puoluetuen ja poliittisten nuorisojärjestöjen tukien karsiminen toisi julkiseen talouteen yhteensä kymmenen miljoonan euron säästöt osana miljardiluokan säästöjä.
Seppänen kannattaa Opetushallituksen lakkauttamista: OPH ei ole pystynyt vastaamaan koulutuksen haasteisiin
Perussuomalaiset esitteli torstaina säästölistansa, johon sisältyy esitys Opetushallituksen lakkauttamisesta. Kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Sara Seppänen pitää esitystä tervetulleena ja tarpeellisena. Hänen mukaansa Opetushallitus on kasvanut raskaaksi hallintokoneistoksi, jonka toiminta ei ole vastannut suomalaisen koulutuksen todellisiin tarpeisiin.
Antikainen: Perussuomalaisten linjalla Suomi ei ole koko maailman sosiaalitoimisto – kehitysapu ja maahanmuuton kulut leikkuriin
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kannattaa puolueen noin kymmenen miljardin euron säästöpakettia. Esityksessä on noin kahdeksan miljardia euroa suoria menosäästöjä ja miljardin verran verotoimia. Lisäksi puolue tavoittelee Sitran lakkauttamisesta noin miljardin euron kertaluonteista tuloutusta.
Perussuomalaisten säästöohjelma leikkaisi Yleisradiolta 200 miljoonaa euroa
Perussuomalaisten tänään julkaisema säästö- ja sopeutusohjelma painottuu voimakkaasti menoleikkauksiin, mutta ei sisällä veronkiristyksiä työhön eikä yrittämiseen. Yleisradion rahoituksesta perussuomalaiset leikkaisi noin viidenneksen. Indeksikorotukset puolue jäädyttäisi koko ensi vaalikauden ajaksi.
Perussuomalaiset esittää 690 miljoonan jättileikkausta maahanmuuttajien sosiaaliturvaan ja kotouttamiseen – lakkauttaisi pakolaiskiintiön
Jatkossa veronmaksajien tehtävä ei ole enää rahoittaa nykymuotoista aikuisia ihmisiä paapovaa, heikosti vaikuttavaa kotouttamistoimintaa. Perussuomalaiset katsoo, että maahanmuuttajan tulee itse huolehtia kielitaidostaan ja sopeutumisestaan.
Perussuomalaisilta 9 miljardin sopeutusleikkuri – toissijaiset menot kuriin, talous tasapainoon suomalaisille
Perussuomalaiset esittää ensi vaalikaudelle noin kymmenen miljardin euron sopeutuksia. Puolue keräisi valtaosan summasta pysyvistä menoleikkauksista. Se etsii säästöjä muun muassa maahanmuutosta, sosiaaliturvasta, hallinnosta ja eläkkeistä. Puolueen puheenjohtajan, valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan tavoitteena on turvata suomalainen hyvinvointiyhteiskunta myös tuleville sukupolville.
Perussuomalaiset esittää 1 300 miljoonan euron säästöjä valtionhallintoon
Seuraavalla hallituskaudella perussuomalaiset hakisi merkittäviä säästöjä valtionhallinnosta eri toimenpiteillä, kuitenkin turvallisuuskriittisiä toimijoita suojaten. Ympäristö- ja maatalousasiat keskitettäisiin jatkossa pääosin maa- ja metsätalousministeriöön.
PS hakee menosäästöjä turhakkeista – lakkautuslistalla Sitra ja Opetushallitus, myös kehitysapu loppuisi kokonaan
Perussuomalaiset on tänään julkaissut kattavan säästö- ja sopeutusohjelman. Kyseessä on puolueen näköinen, laaja-alainen ja perusteellinen kokonaisuus. Säästölistan taustalla on parlamentaarinen velkajarrusopimus, jonka mukaisesti Suomen julkista taloutta on määrä sopeuttaa ensi vaalikaudella 8–11 miljardin euron edestä.
Perussuomalaiset puolustaa kansallista jatkuvuutta: ”Monikulttuurinen hattaraunelma törmäsi todellisuuden betoniseinään”
Perussuomalaiset painottaa nuorten heikentyneen tulevaisuudenuskon olevan viesti, joka päättäjien on otettava vakavasti. Perussuomalaisten mielestä tilanteen kauhistelemisen ja maailmanlopun lietsonnan sijaan aikuisten on luotava turvalliset kasvamisen edellytykset ja nuorille uskoa tulevaan.
Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.
1. luetuin
Purra: Suomen on toteutettava kestävä puhdas siirtymä suomalaisten ehdoilla ja innovaatioiden avulla – luo onnistuessaan vaurautta, edullista energiaa ja teollisia työpaikkoja
Valtiovarainministeri Riikka Purra korostaa, että puhdas siirtymä tarjoaa Suomelle merkittäviä mahdollisuuksia vahvistaa taloutta, lisätä teollisia työpaikkoja, parantaa huoltovarmuutta ja vähentää riippuvuutta ulkomaisesta öljystä ja kaasusta. Onnistumisen mittarina on kuitenkin oltava tavallisen suomalaisen hyöty, eivät ideologiset ilmastopoliittiset tavoitteet.
Rantanen haluaa täyspysäytyksen maahanmuuttoon: ”Painetaan jarrua kunnolla!”
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.
Koskela: Tutkimuksen on palveltava kansalaista – siksi myös innovaatiot kuuluvat rahoitukseen
Veronmaksajien rahoittaman tutkimuksen ja kehityksen on tuotettava hyötyä kansalaisille ja kuluttajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela korostaa, että tutkimustulosten jalostaminen arkea parantaviksi tuotteiksi ja palveluiksi tarvitsee tuekseen myös innovaatiorahoitusta. Eduskunnan käsittelyssä oleva lakimuutos vahvistaa tätä yhteyttä.
Nordea ennustaa käännettä asuntojen hintoihin – nämä tekijät ratkaisevat, paljonko kodistasi saa
Asuntojen hintojen alamäki voi olla päättymässä. Nordea ennustaa hintojen kääntyvän ensi vuonna nousuun. Kodin sijainti, kunto ja remonttitarpeet vaikuttavat ratkaisevasti siihen, millaisen hinnan asunnosta saa. Erot asuntojen hinnoissa voivat olla huomattavia.
Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.
6. luetuin
Perussuomalaiset vaativat nollatoleranssia: Uusi laki laittaa rikoksentekijät vastuuseen ja suojelee lapsiuhreja
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet Minna Reijonen, Anne Rintamäki ja Pia Sillanpää sekä varajäsenet Jaana Strandman ja Mira Nieminen pitävät uutta lakiesitystä erittäin tärkeänä askeleena kohti nollatoleranssia. Hallituksen esitys uudistaa lapsiin liittyvien rikosepäilyjen selvittämistä ja luo maahan yhtenäisen moniviranomaismallin. Uudistus nopeuttaa rikosten tutkintaa, säästää lapsiuhrin lisäkärsimykseltä ja laajentaa viranomaisten yhteistyön myös ihmiskaupan sekä ihmissalakuljetuksen torjuntaan.
Poliisi epäilee kaljun ja tummaihoisen miehen paljastelleen itseään lapsille Espoossa ja etsii uhreja – hallitus haluaa keventää lapsiuhrien kuormitusta tutkinnassa
Poliisi ei ole vielä tavoittanut kaikkia mahdollisia uhreja Espoossa tutkittavissa lapsiin kohdistuvissa seksuaalirikosepäilyissä. Hallitus esittää lapsiuhrien asemaa vahvistavaa lakia, joka parantaisi viranomaisten yhteistyötä ja tehostaisi rikostutkintaa, arvioi perussuomalaisten kansanedustaja ja entinen tutkinnanjohtaja Mira Nieminen.
RKP-nuoret ja Keskustaopiskelijat vaativat perussuomalaisten eristämistä – PS-Nuoriso peräänkuuluttaa yhteistyötä
RKP-nuoret ja Keskustaopiskelijat vaativat emopuolueitaan kieltäytymään kaikesta hallitusyhteistyöstä perussuomalaisten kanssa. Perussuomalainen Nuoriso tyrmää eristysyritykset ja kannustaa puolueita yhteistyöhön Suomen haasteiden ratkaisemiseksi.
Strandman jyrähtää kansallisesta mielenterveysstrategiasta: ”Hankehumpilla ja selvityksillä ongelmia ei ratkaista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman vaatii tiukkaa tulosvastuuta mielenterveysongelmien ja liikkumattomuuden torjuntaan. Strandmanin mukaan suomalaisten heikentyvä toimintakyky maksaa yhteiskunnalle jo 15 miljardia euroa vuodessa. Hän perää hankkeiden ja selvitysten tilalle selkeää johtamista ja konkreettisia tekoja.
Kokoomus juoksee maahanmuuttolinjauksillaan perussuomalaisten perässä – Tynkkynen: ”Kipeää heillä ottaa”
Kokoomus näyttää löytäneen maahanmuuttopolitiikasta uuden vaihteen sopivasti juuri ennen eduskuntavaaleja. Puolue vakuuttaa linjansa olevan vanha ja tuttu, vaikka se nostaa nyt näyttävästi esiin tavoitteita, joita perussuomalaiset on ajanut jo pitkään.
Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.
8. luetuin
Purra: Suomi on oikealla tiellä – talous kasvaa, kokonaisveroaste laskee, uusia kasvupanostuksia tehdään
Hallitus antaa eduskunnalle vuoden 2026 kolmannen lisätalousarvion, jossa panostetaan muun muassa tekoälyn gigatehdashankkeeseen, puolustuskykyyn, huoltovarmuuteen sekä maatalouden toimintaedellytyksiin. Valtiovarainministeri Riikka Purra esitteli asiaa tänään eduskunnassa.
Aittakumpu: Milloin äärivasemmiston ja islamistien yhteys tunnustetaan myös Suomessa?
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu toteaa, että Ranskan väkivaltaiset mellakat eivät ole pelkkää taloudellisesta tyytymättömyydestä johtuvaa lukiolaisten mielenilmausta, vaikka Suomessa esimerkiksi Yle on toistuvasti koettanut luoda sellaista kuvaa.
10. luetuin
Huhtasaari ehdottaa Suomeen perheministeriä – tavoitteena lapsiystävällisempi Suomi
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari ehdottaa, että seuraava hallitus perustaa perheministerin tehtävän ja perheministeriön.
Perussuomalaiset koulutuspolitiikasta: Pelkkä rahan kaataminen ei pelasta oppimistuloksia
Eduskunnan tarkastusvaliokunnan mietintö oppimistuloksista ja rahoituksesta valmistui 15. lokakuuta. Perussuomalaiset tarkastusvaliokunnan jäsenet ovat pääosin tyytyväisiä valiokunnan ehdotuksiin, mutta vaativat ensi kaudella rohkeampaa otetta koulutuspolitiikan korjaamiseen.
Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.
7. luetuin
Vihreät nuoret poliitikot esittävät ilmaista rahaa maahanmuuttajille – Koponen: ”Se tie on nähty jo, ja tulokset ovat huolestuttavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden nuorten poliitikkojen esittämän ajatuksen perustulokokeilusta maahanmuuttajataustaisille Suomessa asuville. Koposen mukaan ajatus vastikkeettomasta rahasta ei-kansalaisille on talouden kannalta kestämätön ja yhteiskunnallisesti tuhoisa.
9. luetuin
Mäenpää: Huippu-urheilijat ovat terveitä esikuvia erityisesti nuorille – ”Tämän pitäisi myös näkyä rahoituksessa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on hyvillään hallituksen uudesta urheilijoiden sosiaaliturvaa parantavasta lakiesityksestä. Hänen mielestään poliitikoille riittää kuitenkin vielä tehtävää aiheen parissa, sillä urheilun rahoitus laahaa edelleen taiteen ja kulttuurin perässä.
Tynkkynen: ”Kun maahanmuutosta haetaan sokeasti ratkaisuja hoitajapulaan, niin jälki on tätä”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee maahanmuuton käyttämistä hoitajapulan ratkaisukeinona. Hänen mukaansa ratkaisuja pitäisi etsiä ensisijaisesti EU-maiden sisältä. Tynkkynen vaatii myös tiukempaa seulaa Eurooppaan suuntautuvaan maahanmuuttoon.
Antikainen kysyy ulkoministeri Valtoselta: ”Missä on sama aktiivisuus Oleshkyn siviilien auttamiseksi kuin Gazan?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kysyy ulkoministeri Elina Valtoselta (kok.), onko ulkoministeri ollut yhtä aktiivinen Oleshkyn siviilien auttamiseksi kuin hän on ollut Gazan siviilien auttamiseksi. Julkisuudessa Valtonen ei ole ollut Oleshkyn suhteen läheskään yhtä aktiivinen. Antikainen jätti asiasta kirjallisen kysymyksen.
Immonen: ”Suomalaiselle osaamiselle on kysyntää maapallon toisella puolella”
Naton parlamentaarisen yleiskokouksen komiteavierailu paljasti, että Australia haluaa suomalaista puolustusteollisuutta ja väestönsuojeluosaamista maapallon toiselle puolelle.
Antikainen pääministeripuolueen irvailusta: ”Kokoomuksen ylimielisyys osuu jokaiseen autoilijaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee kovin sanoin kokoomuksen some-käyttäytymistä ja polttoainelinjaa. Antikaisen mukaan pääministeripuolue pilkkaa ja herjaa jakeluvelvoitteen alentamisen vaatijoita, vaikka halvempi tankillinen toisi suoran helpotuksen polttoainekriisin keskellä painiville tavallisille kansalaisille ja yrityksille.
Ruotsin hallitusneuvotteluissa yllätyskäänne: Keskustan vuoro yrittää – ruotsidemokraatit valmis keskusteluihin
Moderaatit jäivät yllättäen syrjään, kun valtiopäivien puhemies Andreas Norlén antoi hallitustunnustelijan tehtävän keskustan puheenjohtaja Elisabeth Thand Ringqvistille. Viikon kuluessa selviää, onko keskustahallitus ylipäätään mahdollinen. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson on lähettänyt Thand Ringqvistille kutsun neuvonpitoon.
Ranskan mellakoista jättimäinen jälkilasku: 2 400 pidätetty, lähes tuhat poliisia loukkaantunut – keltaliivit kutsuvat uuteen mielenosoitukseen
Ranskan viikonlopun mellakoiden tuhot ja henkilövahingot ovat osoittautuneet huomattavasti alkuarvioita suuremmiksi. Presidentti Emmanuel Macron syyttää väkivaltaisuuksista radikaalin äärivasemmiston ryhmiä ja näihin liittyneitä lähiöiden nuoria. Maahanmuuttajien osuudesta tuhotöihin ja ryöstelyyn käytetään kiertoilmaisuja.
Vigelius vaatii tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa – nostaa esiin sosiaaliturvan ja vankilakulut
Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolueen toinen varapuheenjohtaja Joakim Vigelius katsoo, että maahanmuuton kustannukset näkyvät sosiaaliturvamenoissa, rikollisuudessa ja julkisten palvelujen kuormituksessa. Hän vaatii tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa ja kansalaisuusperusteista sosiaaliturvaa.
Yrittäjägallup: Purra yrittäjien ykkössuosikki pääministeriksi
Perussuomalaisten kannatus pk-yrittäjien keskuudessa on vahvistunut, kun taas kokoomuksen suosio on laskenut selvästi reilussa vuodessa, kertoo tuore Yrittäjägallup. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäisen mukaan valtiovarainministeri Riikka Purran talouspoliittinen linja tukee perussuomalaisten nousua.
Uusimmat
Viikon suosituimmat

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää







































































